Menu Zavřít

Pozůstalost Stanislava G.

27. 5. 2005
Autor: Euro.cz

Paroubek otevřel Grossův trezor a odeslal seznam nových velvyslanců na Hrad

Úřadem vlády stále obchází duch expremiéra Stanislava Grosse. Úředníci se postupně zbavují restů, které ve Strakově akademii po bývalém premiérovi zbyly. První vyřídili minulý týden. Historka je to poměrně komická.

bitcoin_skoleni

Schválit, zrušit, schválit...

Členové Grossovy vlády letos v zimě projednali a odsouhlasili návrhy sedmnácti nových českých velvyslanců (ve hře přitom byly velmi prestižní diplomatické posty, například ambasády ve Washingtonu, Londýně, Berlíně nebo při NATO). Gross si ale seznam po jednání vzal k sobě do kanceláře a zamkl ho do trezoru. Kdyby postupoval dle pravidel, musel by ho bez prodlení odeslat ke schválení na Hrad. Premiér si ale zřejmě myslel, že zablokovaný seznam diplomatů by mu mohl posloužit v právě probíhající bitvě o jeho další politickou kariéru.
Nepomohl, Gross prohrál. Jeho nástupce Paroubek ovšem nemohl jen tak přijít k jeho trezoru, odemknout ho a seznam poslat po kurýrovi co nejrychleji na Hradčana. „Bylo to trochu komplikované. Protože se změnila vláda a máme nového premiéra, muselo se staré vládní usnesení o diplomatech znovu vzít k projednání vládě. Nejprve bylo nutné hlasovat o jeho zrušení. Pak se stejné usnesení zařadilo jako nový bod programu a ministři v čele s Paroubkem o něm opětovně hlasovali. Nebyly v něm opravdu vůbec žádné změny, takže ho bez problémů schválili,“ sdělil týdeníku EURO jeden z účastníků jednání.
Návrh na odvolání současného české velvyslance při OSN v New Yorku součástí dokumentu nebyl. Hynek Kmoníček, velký rival ministra zahraničí Cyrila Svobody a oblíbenec exministra zahraničí Jana Kavana, skončí v USA v řádném termínu, letos 30. září. Jeho nástupce zatím vláda neurčila, zájem ale projevil právě ministr Svoboda.

Šaškárna s prověrkou.

Nyní stojí před úředníky další „expremiérský“ problém: Kdo zastaví Grossovu bezpečnostní prověrku?.
Stanislav Gross požádal o bezpečnostní prověrku na nejtvrdší stupeň „přísně tajné“ před letošním velikonočním sjezdem ČSSD. Tedy v době, kdy ještě bojoval o udržení se v křesle ministerského předsedy a v čele strany. Svoji žádost nezdůvodnil snahou očistit se od „pomluv“ - něco takového by neprošlo ani jemu - ale tím, že se potřebuje nezbytně nutně seznamovat s „utajovanými materiály Evropské unie a NATO“. Což sice mohl do té doby také, jako premiér byl totiž považován „za osobu prověřenou ze zákona“, přesto s touto kličkou přišel.
Formálně vzato, Gross o prověrku nepožádal Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) sám. Žádost oficiálně podal Úřad vlády ČR jako jeho statutární orgán. Pak už bylo všechno tak, jak má být: NBÚ prověrku pár dní poté, co dostal žádost, skutečně zahájil. Nyní již velmi pravděpodobně dokončil úvodní rutinní vyšetřování v nejrůznějších policejních a soudních databázích a přešel k fázi „vlastní šetření zpravodajskými službami“. To znamená, že o Grosse a jeho příbuzenstvo a nejbližší přátele se začala zajímat kontrarozvědka. Ta může všechny zainteresované dokonce sledovat a odposlouchávat jim telefony.
Pikantní na celé věci je, že prověrka už mohla a měla být dávno ukončena. NBÚ ale postupuje tak, jako by expremiér Gross ještě stále seděl v křesle předsedy české vlády a vedl jednání s Evropskou unií a NATO. Stanovisko NBÚ je jasné: Úřad vlády jako statutární orgán, který za Grosse žádost podal, ještě o ukončení prověrky nepožádal. „Úřad vlády zatím NBÚ žádné stanovisko nesdělil… Zákon o ochraně utajovaných skutečností Národnímu bezpečnostnímu úřadu neumožňuje, aby sám od sebe bezpečnostní prověrku zastavil,“ sdělila týdeníku EURO mluvčí NBÚ Aneta Kupková.
Úřad vlády zatím potvrdil jen to, že NBÚ opravdu o změnách na premiérském postu neinformoval. „Zatím ne,“ uvedl Jindřich Marek z tiskového odboru Úřadu vlády. Na další dotazy reagoval pouze slovy, že “…bezpečnostní prověrky může absolvovat i soukromá osoba…“.
Tvrzení o prověrce soukromých osob je sice pravdivé, ovšem pouze v takových případech, kdy žadatel o prověrku má pro své „proklepnutí“ zákonem stanovené důvody. Ty ale Gross - jako předseda ČSSD - zřejmě vykázat nemůže.
„Je to celé šaškárna. Nakonec stejně budou muset prověrku zastavit. Byla by tu jediná klička: kdyby se Gross stal papírově zaměstnancem Úřadu vlády,“ řekl týdeníku EURO zdroj blízký kabinetu.
Celá záležitost ale přece jenom není tak úplně směšná: jedna zahájená prověrka na přísně tajné totiž přijde daňové poplatníky bezmála na milion korun.

  • Našli jste v článku chybu?