Menu Zavřít

PPP už funguje v řadě oblastí

30. 1. 2006
Autor: Euro.cz

KONKRÉTNÍ SPOLUPRÁCE V REGIONECH Na bázi spolupráce obce, města či kraje se soukromou firmou běží projekty ve veřejném zájmu již několik let. Asociace PPP registruje stovky různých projektů z řady oblastí. Například zhruba ve 200 městech České republiky funguje na této bázi veřejné osvětlení nebo vodní hospodářství.

KONKRÉTNÍ SPOLUPRÁCE V REGIONECH Na bázi spolupráce obce, města či kraje se soukromou firmou běží projekty ve veřejném zájmu již několik let. Asociace PPP registruje stovky různých projektů z řady oblastí. Například zhruba ve 200 městech České republiky funguje na této bázi veřejné osvětlení nebo vodní hospodářství.

Nejvyužívanější formou PPP projektů jsou takzvané nemovitostní projekty. To znamená, že soukromý investor postaví na základě požadavku zadavatele hospodařícího s veřejnými prostředky určitý objekt, který pak po danou dobu provozuje. Zadavatel mu za to platí nájem, případně mu v postavené budově pronajme za symbolickou cenu nějaké prostory.

VLÁDA MÁ PILOTNÍ PROJEKTY

Dokladem nemovitostního projektu PPP je například rekonstrukce budovy bývalého pivovaru na sídlo krajského úřadu v Hradci Králové. Formou spolupráce v rámci PPP vznikají i nová nemocniční oddělení či energetická centra a další stavby.

Prostřednictvím spolupráce se soukromým sektorem chce vláda postavit a provozovat například úsek dálnice D3 mezi Táborem a Bošilcem či soudní budovu v Ústí nad Labem. Dále pak pobočku plzeňského krajského soudu v Karlových Varech či novou věznici s ostrahou na zatím neznámém místě.

První projekty vláda odsouhlasila již loni. Jde konkrétně o modernizaci a výstavbu železničního spojení mezi Prahou, letištěm Ruzyně a Kladnem a ubytovnu hotelového typu a parkoviště v Ústřední vojenské nemocnici Praha. Podle ministra dopravy Milana Šimonovského je pravděpodobné, že se letos rozjedou tendry na partnery státu pro některé projekty. Vybírat konkrétní partnery už ale bude až příští vláda vzešlá z červnových parlamentních voleb.

MOTOL MŮŽE BÝT PŘÍKLADEM

Jedním z prvních případů spolupráce veřejného sektoru, reprezentovaného v tomto případě nemocnicí, a soukromého kapitálu byla rekonstrukce energetického systému ve Fakultní nemocnici Motol. Zadavatelem projektu EPC Motol byla Fakultní nemocnice v Motole, která je příspěvkovou organizací ministerstva zdravotnictví. Zadavatel projevil zájem o provoz a údržbu topných systémů, vzduchotechniky a celého energetického systému. Partnerem se stala společnost ECM Facility. Ta nyní provozuje nové motolské energetické centrum.

Projekt pro Fakultní nemocnici v Motole byl prvním v oblasti partnerství veřejného a soukromého sektoru na území České republiky. Právě zdravotnictví patří k oblastem, kde je partnerství veřejné správy a soukromého sektoru důležité. „Jsem velice rád, že se nám podařilo jako prvním úspěšně realizovat projekt EPC Motol v rámci PPP,“ dodává ředitel ECM Facility Jan Soukup.

FORMOU PPP I KARDIOCENTRUM Zajímavý projekt je také rekonstrukce kardiocentra v Jihlavě. Místní nemocnice se potýkala se zastaralým úsekem. Vedení zdravotnického zařízení nemělo peníze na to, aby mohlo kardiocentrum rekonstruovat za své. Proto hledalo privátního partnera, který akci zainvestoval a nyní kardiocentrum provozuje. Tak jednoduché to ale nebylo. O provozování specializovaného pracoviště na intervenční kardiologii se ucházely dvě skupiny kardiochirurgů z Českých Budějovic a Brna. Krajští radní z nich nakonec vybrali právě Jihočechy. „Nabídky obou společností byly po odborné stránce hodně vyrovnané, proto jsme si na základě toho vyžádali od expertů posudky obou zájemců. Ti se jednoznačně přiklonili ke společnosti Kardiocentrum Vysočina CZ,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Hájek. Proti tomuto rozhodnutí se ale ostře postavil primář I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Ladislav Groch, jehož společnost Team Cardio 5 byla od začátku považována za jasného favorita. Žádné odvolání se ale nakonec nekonalo, protože proti rozhodnutí kraje se nelze odvolat. Náklady na výstavbu nového kardiocentra se vyšplhaly na zhruba 30 milionů korun. Radní schválili pro vítěznou firmu pětiletý pronájem prvního podlaží interního pavilonu za přibližně čtvrt milionu korun ročně, které půjdou do krajské kasy. NOVÉ SÍDLO PRO KRAJ

Dalším příkladem spolupráce je zmíněná rekonstrukce bývalého pivovaru v Hradci Králové na sídlo zdejšího krajského úřadu. Chátrající prostory pivovaru již delší dobu zely prázdnotou. Nepřihlásil se však žádný investor. Nejen kvůli specifickému umístění a velkým finančním nárokům na přebudování areálu, ale hlavně proto, že se zde nepočítalo s výstavbou obchodního centra. Až leasingová společnost Immorent ČR, která zvítězila ve výběrovém řízení vypsaném krajem, navrhla, že areál zrekonstruuje na moderní administrativní centrum a formou leasingu jej pronajme krajskému úřadu.

Při rozhodování, jakou zvolit formu dlouhodobého financování projektu výstavby nového sídla krajského úřadu, bylo ve hře několik řešení. Proti úvěru například hovořil problém s daní z přidané hodnoty, která by podstatně zvýšila výši úvěru a prodražila jeho splácení. Využitím leasingu a rozložením úhrad za pořízení nové investice do dalších období si kraj naopak uvolnil ruce pro financování svých dalších projektů. „Jednotlivé splátky leasingu jsou v daném roce pro kraj nákladovou položkou, a tudíž nemají ani vliv na posouzení výše veřejného dluhu,“ říká radní Královéhradeckého kraje zodpovědný za oblast investic a ekonomiku Tomáš Šubert.

POZOR NA UZAVŘENOU SMLOUVU

Radní Šubert také zdůrazňuje to, že přípravě smlouvy bylo nutné z obou smluvních stran věnovat velkou pozornost a že stejně jako společnost Immorent ČR si také kraj k tomu přizval několik nezávislých odborníků. Jak se návrh smlouvy postupně upřesňoval, byli s jednotlivými změnami smluvních podmínek zastupitelé kraje průběžně seznamováni. Také vlastní smlouva pak procházela schvalovacím procesem zastupitelstva kraje. Kraj se v rekonstruovaném areálu chystá pronajímat zhruba 1750 čtverečních metrů komerčních ploch. „Výnosy z pronájmu budou bezpochyby vynakládány na pokrytí části leasingových splátek“ dodává Šubert.

Společnost Immorent ČR v rámci leasingu zabezpečuje celou řadu činností souvisejících s pořízením a provozováním budovy. Běžnou správu objektu si kraj bude zajišťovat sám. Případné opravy a investice by byly věcí dalšího jednání kraje s leasingovou společností. Opravy nutné v rámci záruční doby by hradil generální dodavatel stavby.

PILOTNÍ PPP PROJEKTY Vládou schválené - modernizace a výstavba železničního spojení mezi Prahou, letištěm Ruzyně a Kladnem - ubytovna hotelového typu a parkoviště v Ústřední vojenské nemocnici Praha Navržené v druhé vlně - úsek dálnice D3 Tábor-Bošilec - část Velkého městského okruhu v Brně - věznice s ostrahou - justiční areály Zvažované

**- vysokoškolské koleje brněnské Masarykovy univerzity

- interaktivní vzdělávací a zábavné centrum Explorer Vaňkovka v Brně

bitcoin_skoleni

- zpoplatnění vjezdu do památkové rezervace Prahy

- část pražského městského okruhu 

  • Našli jste v článku chybu?