Kdyby byla vůle, je možné stihnout přímou volbu
PRAHA (haš) – Existuje jen malá šance, že by nástupce prezidenta Václava Havla mohl vzejít z přímé volby. Předseda ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Miloslav Výborný (KDU-ČSL) týdeníku EURO řekl, že problém není v tom, že by Parlament do období mezi 3. lednem a 3. březnem 2003, kdy musí být zvolena nová hlava státu, nestihl technicky změnit příslušnou legislativu. Rychlost schvalování ale závisí na politické shodě, která schází. Výborný uvedl, že by bylo nutné přijmout dvě normy: novelu ústavy a prováděcí zákon. Návrh novely zavádějící dvoukolovou volbu prezidenta v tomto týdnu předložila desítka poslanců vládních stran v čele s Hanou Marvanovou, separátní předlohu s volbou jednokolovou avízovala ODS. Prováděcí zákon, upravující například existenci a výši kauce nebo pravidla prezentace v médiích, zatím vůbec připraven není.
Výborný vidí dvě možnosti projednání. „Pokud by byla stoprocentní vůle poslanců, senátorů i prezidenta, šlo by novelu přijmout během dvou měsíců. A to nepočítám možnost mimořádných schůzí sněmovny a Senátu,“ soudí Výborný. Pokud by vůle nebyla, vláda by se k novele ústavy vyjádřila až po třiceti zákonem stanovených dnech. Do sněmovny by se tak předloha dostala až v únoru a do druhého čtení v dubnu 2003. Senát ovšem není tlačen k vyjádření žádnou lhůtou. Prováděcí zákon by mohl být přijat ve zkráceném režimu projednávání, tedy bez možnosti změn. Miloslav Výborný nabádá k opatrnosti: „To je nereálné. Špatné by bylo, kdyby byla přijata novela, avšak prováděcí zákon nikoli. Vznikaly by kuriózní právní situace.“
Mandát vyprší Václavu Havlovi 2. února 2003. Volba jeho nástupce se má uskutečnit nejdříve třicet dní před a nejpozději třicet dní po tomto termínu.