Menu Zavřít

Práce na dálku

6. 4. 2020
Autor: Euro.cz

Home office je pro řadu firem nejschůdnějším řešením současné situace. Jak efektivně pořádat porady či společně komunikovat?

Plánování, spolupráce a předávání informací se netýká pouze firem. V těchto dnech při karanténách či různých omezeních má potřebu komunikovat s více lidmi například i soukromá osoba, která se chce jen virtuálně setkat s přáteli či rodinou, nebo učitel a jeho žáci a podobně. K tomuto účelu jsou ideální videokonference.

V tomto textu se však zaměříme na IT nástroje, které dovolí spolu mluvit a vidět se většímu počtu lidí a jsou zdarma.

Ze seznamu jsme vyjmuli nástroje, které mají určité limitace. Pár příkladů za všechny. Slack v bezplatné variantě vůbec nepodporuje skupinový videochat.

Discord je zase silně orientovaný na herní komunitu. Neznamená to, že ho nelze využít k jiným účelům, jenže videochat je pro něj z podstaty spíše druhořadá funkce a omezuje se na skupiny do deseti lidí. Pokud vás tento faktor nelimituje, ve využití služby vám bránit nebudeme.

Také internetový gigant jménem Google má ve hře své komunikátory. Není však snadné je doporučit. Komunikátorů v portfoliu firmy najdeme celou řadu a orientace v nich není úplně snadná. Do našeho potenciálního výběru by bylo možné zařadit Hangouts, jenže ty pomalu končí a nabízejí videochat jen do deseti lidí. Nahradí je Hangouts Chat a Meet, které se dnes striktně orientují na podniky.

Bezplatné produkty v tomto odvětví mívají výrazná omezení. To však neznamená, že dostupné bezplatné možnosti nemohou plně vyhovovat. Vždy záleží na konkrétních potřebách. Zároveň může specifickým skupinám vyhovovat i produkt, který byl primárně navržen pro jinou cílovou skupinu.

Jsou však i komunikační nástroje, které se běžně platí, ale firmy je nabízejí v současné situaci zdarma. Je to však pouze na omezenou dobu. Například společnost Lifesize zavádí nyní po celém světě do firem a organizací své videokonferenční řešení na šest měsíců zdarma. Michal Černý ze společnosti Audiopro, která Lifesize v Česku zastupuje, v této souvislosti uvedl, že strmě vylétl zájem i o profesionální videokonferenční řešení. Prodeje v Česku stouply v březnu dvacetinásobně. „Na dálku nyní začalo pracovat ohromné množství lidí a ve spoustě firem si uvědomili, že nemohou pro citlivé firemní informace využívat nezabezpečené nástroje,“ říká Michal Černý a uzavírá: „Máme velké množství zcela nových zákazníků, ale také firmy, které delší dobu uvažovaly o pořízení profesionální videokonference a nyní se rozhodly.“

Skype

Další nástroj od Microsoftu je starší a všeobecně známý. Ve srovnání s domácím konkurentem jménem Teams analogicky platí, že v čím menší skupině operujete, tím spíše je pro vás Teams zbytečně komplexní až přebujelý. Skype je naopak relativně jednoduchý a jednoúčelový. Ovšem skupinovou komunikaci pořád zvládá, a to jak textovou, tak audiovizuální. Videochatu se může naráz zúčastnit až 50 lidí.

Podporuje rozmazání pozadí za osobou stojící či sedící před webkamerou a sdílení pracovní plochy. V chatu si lze posílat i soubory do 300 megabajtů.

Pro Skype hovoří příjemné prostředí a dostupnost na mnoha platformách – funguje i v prohlížečích. Body mu ubírá občasná nespolehlivost (někdy nevíte, na kterém zařízení zazvoní, nebo jestli nezapře oznámení o nových zprávách). Zato umí nahrát celou relaci, kterou časově nijak neomezuje. Do konverzace můžete navíc pomocí odkazu přizvat osoby, které účet nemají. Jako jeden z mála zvládne zdarma plánovat hovory.

Cisco Webex

K poskytovatelům přímočarých nástrojů pro pořádání videokonferencí dlouhé roky patří Cisco, velký dodavatel síťových řešení. Webex poskytuje i v bezplatné verzi, jehož parametry v době koronakrize upravil tak, aby zvýšil jeho atraktivitu. Poměrně zjevně reaguje mimo jiné na konkurenční Zoom. Online setkání pojme až 100 lidí a hovor může trvat neomezeně dlouho.

Video přenáší v maximálním rozlišení 720p a můžete sdílet svou pracovní plochu. Podporuje tvorbu anket, plánování hovorů a během nich se účastníci a účastnice mohou hlásit. Nabídnuté prostředí a nástroje se výborně hodí pro potřeby výuky, kde vyžadujete více než jen pasivní a převážně jednosměrnou komunikaci. Během hovoru dále můžete psát na interaktivní bílou tabuli pro sdílení nápadů.

Microsoft Teams

Síla Teams spočívá v propojení na široký ekosystém nástrojů od Microsoftu – nabízí víc než jen komunikaci ve větších skupinách pomocí chatu nebo audia a videa (v neomezené délce). Zbytek funkcí využít nemusíte a na hromadnou komunikaci se nástroj stejně hodí víc než například Skype, protože se v Teams velké týmy lépe organizují. Čím větší skupina, tím více to platí. Pro tento nástroj je k dispozici dedikovaný klient pro nejpoužívanější platformy, využít lze také webovou variantu.

Počet uživatelských účtů v bezplatné verzi není omezený, tým získává deset gigabajtů sdíleného prostoru. Teams podporují i návštěvnický přístup. V rámci audiovizuálních konferencí oceníte sdílení obrazovky nebo rozostření pozadí za osobou před webkamerou. Jen na nahrávání hovorů musíte v bezplatné edici zapomenout.

Jitsi

Ne že by většinu lidí reálně zajímala otevřenost kódu, kterou nástroj nabízí, pro někoho to ale výhoda být může. Jitsi ale disponuje i dalšími přednostmi.

Jedná se o řešení transparentní, které můžete nasadit na vlastních serverech. Pro většinu lidí tudy cesta nevede, možná trochu paradoxně však Jitsi nabízí současně jednu z nejpřístupnějších alternativ. Tento videochat totiž funguje v prohlížeči, takže není třeba nic instalovat, nemusíte se ovšem ani registrovat.

Pouze přejdete na meet.jit.si, uvedete název setkání a můžete začít zvát další účastníky a účastnice pomocí odkazu. V tomto ohledu řešení klade nejméně překážek do cesty – je jedno, kolik lidí se k hovoru připojí, tedy samozřejmě až na teoretická technická omezení. Z tohoto hlediska srovnatelné možnosti nabízí jen Skype, který ale není otevřený a počet lidí v hovoru uměle omezuje, byť ne tak, aby to představovalo vážný problém.

Zoom Meeting

Na více než videokonference se nehodí, ale právě proto pro vás může představovat dobrou volbu. Zoom stojí jako nezávislý kandidát, takže na rozdíl od řešení jako Teams si zaplacením nezpřístupníte rozsáhlý ekosystém nástrojů a služeb.

Zadarmo v něm ale můžete uspořádat videokonference až pro stovku lidí.

Zásadnější je omezení na 40minutovou relaci ve skupině o minimálně třech lidech.

Bohužel neběží v prohlížeči, ale vyžaduje stažení klienta. Naštěstí je velmi malý. Ke kladům řešení patří to, že na konferenci můžete účastníky zvát prostřednictvím odkazu. Smějí se připojit, aniž by si museli zakládat účet. Zoom podporuje sdílení obrazu plochy a videokonferenci lze nahrávat.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Vlastimil Poliačik, poliacik@mf.cz s využitím Cnews.cz

  • Našli jste v článku chybu?