V polovině března se měli fotbalisté Teplic a Liberce sejít na hřišti znovu a zápas odehrát v náhradním termínu; byť se nařízením Bezpečnostní rady státu kvůli rychle šířícímu se koronaviru mělo utkání odehrát bez diváků. Jenže nad částí severních Čech se před zápasem přehnal déšť, který hřiště rozbahnil tak, že rozhodčí fotbalisty na trávník opět nepustil. Odložený zápas byl odložen. A znovu kvůli dešti.
Česko již několik měsíců sužuje dramatické sucho. Země je vyprahlá doslova historicky. Vědci spočítali, že suchá epizoda, kterou naše země prochází již od roku 2015, je srážkově nejhorším obdobím za posledních 500 let. Statistiky meteorologů hovoří o letošním březnu jako o měsíci, kdy srážky v Ústeckém kraji dosáhly 82 procent dlouhodobého normálu. Jen vidina fotbalového střetnutí Teplic s Libercem je asi nebesům k pláči. K tomu, aby se hřiště změnilo v bažinu, tentokrát stačilo pár kapek.
Nechci zlehčovat situaci, ve které se naše země nachází. Sucho je regulérní a dlouhodobý problém pro zemědělství, potravinářství a ve finále i celou ekonomiku.
Popsaný příběh nelze brát ani jako výjimku potvrzující pravidlo. Je to spíše důkaz diletantství, které v českém vrcholovém fotbale panuje. Stadion s kvalitní hrací plochou a adekvátním zázemím je součástí licenčního řízení, v rámci kterého Fotbalová asociace (FAČR) zjišťuje předpoklady všech ligových klubů odehrát sezonu po technické, bezpečnostní a ekonomické stránce. Přesto Teplice s tak zoufalou kvalitou hřiště pravidelně získávají od svazových bafuňářů zlatou, tedy nejvyšší úroveň licence.
Pomineme-li specifické fotbalové mokřady, panuje v Česku extrémní sucho.
Dlouhodobý nedostatek vody umocnila slabá zima, kdy i na horách byla oproti normálu asi třetinová sněhová pokrývka. Voda z tajícího sněhu chybí i v nížinách, a ještě než jsme se začali bát suchého léta, obavy naplno zhmotnil duben. Česká pole se mění na prach. V době, kdy má být ornice po zimě odpočatá a plná vody, v korytech potoků má být nejvyšší průtok v roce a tráva se má zelenat, vidíme šeď a praskliny způsobené vysycháním. Problém si začínají (konečně) uvědomovat i politici a úředníci, třeba ministersvo průmyslu a obchodu vyčlenilo na boj se suchem v různých dotačních programech pro letošní rok 9,5 miliardy korun. Snad není pozdě.
Přeji vám svěží máj a inspirativní čtení nového vydání Eura.
O autorovi| Ondřej Hergesell, hergesell@mf.cz