Menu Zavřít

Praha 1 se vzdala milionů za trhy. Peníze zůstávají provozovateli

3. 10. 2017
Autor: Farmářské trhy Praha 1

Městská část Praha 1 už roky pronajímá prostor na Náměstí republiky zdarma provozovateli farmářských trhů. Peníze, které firma Celicato centrum inkasuje od prodejců, tak zůstávají pouze u ní. V Praze jde o ojedinělý případ, okolní městské části pronajímají prostor svých náměstí za částky okolo milionu korun ročně.

Na případ upozornil zastupitel za Piráty Jakub Michálek. „Nedává smysl, aby v samém centru Prahy provozovatel farmářského trhu neplatil nic. Od prodejců vybere velké peníze, z nichž by část měla skončit v městském rozpočtu. Místo toho skončí všechny v kapse provozovatele, pokud se o ně tedy nepodělí s lidmi, kteří mu tento královský obchod zařídili,“ kritizuje Jakub Michálek.

Například na Náplavce v Praze 2 či na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3 podle Michálka provozovatelé platí městu přes milion korun ročně, a to tam trhy nejsou zdaleka tak časté.

Prostor u stanice metra Praha 1 poskytuje provozovateli trhů už od roku 2012. Místostarosta městské části Daniel Hodek (ČSSD) uvedl, že městská část pronajímá prostor na Náměstí Republiky zdarma z toho důvodu, že jí nepatří, stejně tak jako Havelský trh nebo Václavské náměstí. Plochy jsou majetkem hlavního města a Praha 1 je má od města pouze zapůjčené.

„V době, kdy v Praze vznikaly farmářské trhy, k tomu různé městské části přistupovaly jinak, některé dokonce provoz trhů částečně dotovaly. My jsme zvolili jakýsi kompromis - do trhů jsme nechtěli investovat, nic nového stavět či budovat, zároveň jsme ale chtěli občanům Prahy 1 kvalitní farmářské trhy poskytnout,“ zmínil Hodek.


Farmářské trhy v Praze 1 obrazem:


Městská část podle Hodka tehdy vypsala tendr, do kterého se přihlásily dvě společnosti. Obě podle něj počítaly s nulovým nájmem, jedna z nich ale dále nabídla, že veškerý provoz včetně infrastruktury, ostrahy, zázemí, konstrukcí, úklidu a propagace zajistí sama. „Druhá chtěla, aby se Praha 1 finančně podílela na provozu. Zvolili jsme samozřejmě tu první společnost, která v průběhu let investovala do chodu a provozu trhů nemalé prostředky,“ konstatoval Hodek.

„Vzhledem k tomu, že my hlavnímu městu za zapůjčení pozemku neplatíme, nežádáme to ani po provozovateli trhů. Klíčová je pro nás nabídka a dodávání kvalitní služby,“ dodal.

Podle pražského radního pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO) je systém, který městská část Prahy 1 aplikuje na pořádání trhů, plně v její dikci a kompetenci. „Některé městské části pořádání trhů financovaly, některé vybíraly poplatky, uvedl. Část pozemku na Náměstí Republiky prý město Praze 1 propůjčuje pro konání trhů na její žádost.

Nájemné pro trhovce se na farmářských trzích v Praze 1 pohybuje okolo 450 až 500 korun denně. Výši poplatku podle zástupce provozovatele Lukáše Buriána určuje například velikost záboru, sortiment či předpokládaný odběr elektrického proudu a umístění stánku na trhu. Roli ale například hraje i to, jestli prodejce sám zboží vyrábí, pěstuje nebo zda se jedná o nákup a prodej. „Není totiž vůbec jednoduché dostat prodejce s takovýmto sortimentem do centra Prahy, kde vévodí jiný typ zboží a zákazníka,“ uvedl Burián.


Přečtěte si: Praha 3 obrátila. Trhy na „Jiřáku“ bude provozovat sama

Jablečné slavnosti náměstí Jiřího z Poděbrad


Vybrané peníze provozovatel podle Buriána investuje do modernizace vybavení. „Tento rok jsme kompletně rekonstruovali celý trh včetně stánků, stanů a složité elektroinstalace,“ zmínil.

Trhy se konají každý týden od pondělí do pátku. Začínají na přelomu března či dubna a končí na přelomu října a listopadu.

bitcoin_skoleni

Například v Praze 3 platí prodejci na pravidelných farmářských trzích za pronájem stánku městské části tisíc korun bez DPH denně. Do částky je započítán i odběr elektřiny. Finance zůstávají přímo městské části, která převzala pořadatelství trhů.

Specifickým příkladem může být pronájem náměstí pro pořádání velikonočních a vánočních trhů. Městská část Praha 2 podle mluvčí Lenky Prokopové za vánoční trhy na Náměstí Míru vybírá za období 35 dnů 700 700 tisíc korun, za velikonoční trhy více než 300 tisíc korun za 17 dní.

Další zprávy z městské části:

Rozjetý kamion nezadrží, říká o pražských bezpečnostních zábranách architekt

Grandi Stazioni s žalobou neuspěla. Fantova budovu na hlavním nádraží patří SŽDC, rozhodl soud


  • Našli jste v článku chybu?