Praha 5 by mohla letos hospodařit s příjmy 597,2 milionu korun a výdaji 841,1 milionu korun. Rozdíl dorovná z prostředků z minulých let. Vyplývá to z první verze návrhu rozpočtu. Investice by měly činit 207,342 milionu korun. Návrh musí projednat a schválit radní a poté zastupitelé městské části. Radnice od začátku letošního roku hospodaří s rozpočtovým provizoriem.
V rozpočtu schváleném na loňský rok plánovala příjmy 603,8 milionu a výdaje 811,2 milionu. Schodek kryla z fondu rezerv a rozvoje a přebytků z minulých let.
Z celkové výše příjmů by měly daňové příjmy dosáhnout asi 94 milionů. Nejvyšší částku získá radnice z takzvaných transferů, tedy peněz například od hlavního města, a to téměř 494 milionů korun. Další prostředky získá mimo jiné také z nedaňových příjmů, mezi které patří poplatky nebo pokuty.
Neinvestiční výdaje by letos měly podle dokumentu dosáhnout zhruba 624,6 milionu korun, na investice půjde zmíněných asi 207 milionů a dalších více než devět milionů korun rozdá radnice na dotacích. Novinkou bude vyčlenění pěti milionů korun, o jejichž využití budou moci rozhodnout obyvatelé.
Pro školství vyčlení radnice 209,8 milionu, z nichž větší část půjde na běžné výdaje. Investice ve školství budou 91,6 milionu. Praha 5 například zrekonstruuje hospodářský pavilon a kotelnu v Základní škole Nepomucká, v základní a mateřské škole Na Pláni vybuduje za 10,5 milionu dvě třídy mateřské školy a ve škole v Tyršově nechá udělat vestavbu do půdního prostoru.
V oblasti dopravy se městská část chystá například na stavbu parkovacího domu Poštovka nebo na Barrandově a rovněž plánuje vložit 2,3 milionu korun do spojení Císařské louky se smíchovským břehem.
Letos Praha 5 zatím hospodaří v rozpočtovém provizoriu, které jí zakazuje investovat, může pouze platit chod městské části. K tomu smí využít měsíčně maximálně jednu dvanáctinu loňského rozpočtu. Rozpočet na letošní rok by měli zastupitelé schválit pravděpodobně v únoru.