Praha 6 prodá skupině Penta za 436,5 milionu korun pozemky s bytovým projektem na Ořechovce. Firma uspěla v soutěži, ve které chtěla radnice za areál Na Dračkách nejméně 250 milionů korun. Na parcelách původně chtěla stavět sama městská část, od záměru však ustoupila. Za získané peníze chce radnice postavit například bazén.
Penta za nabídnutou částku získá pozemky s připraveným projektem a stavebním povolením. Do dvoukolové soutěže se přihlásilo sedm společností, do druhého kola postoupily tři nejlepší nabídky.
O tom, jak radnice získané peníze využije, bude rozhodovat zastupitelstvo. Už teď však vedení Prahy 6 avizuje, že část peněz půjde na stavbu nového bazénu na koupališti Petynka.
Areál, kde má bytový projekt Penty vzniknout, je bývalý brownfield na rozhraní mezi Ořechovkou a Veleslavínem. Soutěž na prodej byla dvoukolová, v prvním kole výběru ze 70 procent rozhodovala cena. Dalších 30 procent hodnocení nabídek tvořila rychlost výstavby, nabídka veřejně prospěšné investice na území Prahy 6 a respektování architektonického návrhu, podle kterého chtěla na pozemcích původně stavět městská část. Ve druhém kole mohli tři postupující zájemci licitovat a vzájemně se dorovnávat, dokud jeden z nich nenabídl nejvyšší cenu.
Přečtěte si rozhovor s šéfem IPR Ondřejem Boháčem:
Šéf IPR Boháč: Za peníze nasypané do Blanky mohly být vyřešeny Bubny, Smíchov a Žižkov
Městská část plánovala, že byty postaví sama. S ohledem na analýzu poradenské společnosti Deloitte nakonec rozhodla o prodeji areálu i s projektem formou takzvaného share dealu. Pozemky i projekt přejdou pod dceřinou společnost firmy SNEO, kterou pak radnice prodá soukromému developerovi. Prodej pozemků schválili zastupitelé městské části na prosincovém zastupitelstvu.
Postup kritizovali Zelení z Prahy 6, podle kterých je zbytečné parcely prodávat, když už má městská část připravený projekt i se stavebním povolením. Zelení by dali přednost tomu, aby byty postavila firma SNEO a městská část je poté nabídla obyvatelům jako startovací byty pro mladé rodiny nebo pro preferované profese, jako jsou učitelé nebo strážníci.
Radnice by podle Zelených měla ve všech případech prodeje majetku využívat metodu soutěže, protože se to s ohledem na vysoutěženou cenu zjevně vyplácí. V případě pozemků na Vítězném náměstí, které radnice prodala rovněž skupině Penta, byla podle Zelených cena v přepočtu na metr méně než poloviční.
Kritikům se nelíbí ani to, že radnice chce část peněz utratit za bazén. „Jako vhodnější bychom viděli, aby se z těchto prostředků financovaly potřebné dostavby škol a školek anebo obecní bydlení. Nájmy v Praze 6 jsou u stropu a mladí lidé nemají kde bydlet,“ uvedl zastupitel Zelených z Prahy 6 Petr Píša.
Před volbami v roce 2014 radnice vypsala zakázku za 1,1 miliardy na stavbu bytů v dané lokalitě. Následně ji zrušila s tím, že o dalším postupu rozhodne následující politická reprezentace.
Mezi nejvýznamnější projekty Penty v hlavním městě patří kancelářský komplex Florentinum u Masarykova nádraží. Šlo se o první realitní projekt Penty v České republice. V Jinonicích firma přestavuje území po bývalé továrně Waltrovka na kancelářské a bytové budovy. Poblíž Hlavního nádraží staví dvě kancelářské a jednu bytovou budovu v projektu Churchill. U smíchovského výjezdu ze Strahovského tunelu plánuje postavit kancelářský projekt SmíchOFF. Na brownfieldu mezi Masarykovým nádražím a Florencí má Penta v plánu postavit administrativní budovy s obchody, restauracemi a parkem podle projektu architektky Zahy Hadidové.
Dále čtěte: