MIPIM
PRAHA (men) – Ve Festivalovém paláci francouzského Cannes proběhl 15. ročník veletrhu MIPIM. Je to největší evropské fórem v oboru nemovitostí a investičních příležitostí. Na veletrh do Cannes přijelo šestnáct tisíc účastníků ze 66 zemí. „Letos se zúčastnilo ohromné množství mimoevropských vystavovatelů, například z Bahrajnu, Spojených arabských emirátů, Japonska, Tchaj-wanu, Indie nebo z Jihoafrické republiky,“ říká Radim Passer, šéf Passerinvest Group. „Jde o globalizaci v praxi,“ dodává Petr Urbánek, ředitel společnosti Europolis Invest.
Radima Passera mezi projekty nejvíce zaujala stavba Nového města v přímořské části Jižní Koreje, kde by mělo bydlet, pracovat a trávit volný čas 500 tisíc lidí. „Líbí se mi projekty s urbanistickou vizí,“ dodává Passer. „V Evropě je zajímavý větší důraz na regeneraci městských center. Cítím ústup od nově realizované velké výstavby a naopak příklon investorů k revitalizaci existujících městských struktur. Jedním z příkladů je regenerace londýnské teplárny,“ říká Petr Urbánek.
Česko představilo ve Francii developerské projekty tří největších měst – Prahy, Brna a Ostravy. Česká metropole prezentovala celkem dvacet projektů. Mezi nimi byl například Obecní dvůr, administrativní komplex BB Centrum, multifunkční projekt Stará Celnice, hala Sazka Arena, multifunkční projekt Centrum Chodov, nákupní centrum Arkády Pankrác či multifunkční projekt Holešovický přístav. Praha zároveň představila tři rozvojová území, a to jižní Smíchov, Vysočany a prostor Libeň–Maniny.
Ostrava nabídla potenciálním investorům rozsáhlé rozvojové území Karolina, které se nachází v centru města. Z brněnských zhruba patnácti lokalit připravených pro investory přitahovala hlavně největší brněnská průmyslová zóna – Černovická terasa a revitalizace bývalého průmyslového areálu Vaňkovka v těsném sousedství historického centra města. Investor tohoto projektu, společnost ECE, započal se stavebními pracemi minulý týden. „Celkové náklady se odhadují na sto milionů eur. Část bude investovat také město,“ říká brněnský primátor Petr Duchoň.
Jako každý rok byly na závěr veletrhu vyhlášeny nejlepší stavby světa uplynulého roku. Prestižní ceny se udělují v pěti kategoriích: administrativní centra, nákupní centra, objekty bytové výstavby, rekonstruované kancelářské budovy, hotely a turistické komplexy. Odborná porota vybírala ze sta staveb. Jediným vítězem ze střední a východní Evropy se stalo Polsko, které získalo cenu za administrativní centrum Metropolitan ve Varšavě. Nejlepším obchodním centrem na světě byl vybrán projekt Centro Comercial Berceo ve španělském městě Logroňo. V kategorii bytové výstavby uspěl Grosvenor Place v Hongkongu, mezi rekonstruovanými kancelářskými budovami se nejvýše umístil Kenzo Building v Paříži. Za nejlepší projekt v kategorii hotely a turistické komplexy vybrala porota Grand Hotel v německém Heiligendammu.