Hlavní město by ve svých stávajících hranicích mohlo pojmout až dvojnásobek obyvatel. Hustotou osídlení by tak následovalo města jako je Amsterdam, Mnichov nebo třeba Vídeň. „Tento faktor přímo ovlivňuje jak kvalitu občanské vybavenosti, tak dostupnost bydlení, jež je v české metropoli dlouhodobě nízká,“ upozornila výkonná ředitelka developera Central Group Michaela Tomášková.
Dodala, že podle posledních dat je hustota osídlení Prahy 2585 obyvatel na kilometr čtvereční a v porovnání s ostatními evropskými aglomeracemi jako Brusel, Londýn, Mnichov, Stockholm nebo Amsterdam je česká metropole zhruba na polovině jejich míry osídlení.
Tomášková zmínila, že podle dat společnosti KPMG má nižší hustotu obyvatel než Praha z evropských velkoměst západní a střední Evropy pouze slovenská Bratislava, která v současnosti čelí strmému nárůstu cen nemovitostí a německý Hamburg, který dlouhodobě pracuje na kultivaci a rozvoji přístavního HafenCity.
Ceny bytů v Praze stoupají. Čtěte:
Byty v Praze zdražily o 23 procent. Metr čtvereční je už za více než 90 tisíc korun
„Praha dlouhodobě nejen nevyužívá svůj prostorový potenciál, ale dokonce ani neobnovuje svůj bytový fond,“ uvedla Tomášková. Řešením jsou podle ní například území brownfieldů, které mohou sloužit k dalšímu rozvoji města a částečnému řešení problému s dostupnosti bydlení.
Central Group dlouhodobě upozorňuje na nízkou míru nově vydaných stavebních povolení pro bytovou výstavbu v metropoli. Kvůli nedostatku bytů roste i jejich cena. V Praze podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group ke konci prvního čtvrtletí vzrostly ceny nových bytů v meziročním srovnání průměrně o 19,2 procenta na 72 131 korun za metr čtvereční.
Developeři v metropoli v prvním čtvrtletí prodali 1350 nových bytů s vydaným územním rozhodnutím, meziročně o 15,6 procenta méně. Zásoba dostupných bytů klesla meziročně o 34,3 procenta na 3450.