Pražský magistrát vypíše zakázku na opravu spodní části Václavského náměstí. Předpokládaná hodnota tendru je 250 milionů korun. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Město nyní bude hledat firmu, která práce provede.
Město chce postupovat podle návrhu, který před více než 10 lety vytvořila, a vyhrála s ním výběrové řízení, architektonická kancelář Cigler-Marani. Městský soud v Praze letos zrušil rozhodnutí magistrátu, které opravu umožňovalo. Podle vedení města rozhodnutí nemá odkladný účinek platnosti stavebního povolení.
Pražští radní letos v březnu prohlásili náměstí za mimořádné území a získalo stavební povolení. „Je nutná úprava kolektorů, zeleně. Revitalizace bude mít vliv na rozvoj lokality. Je nutné schválit záměr veřejné zakázky,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).
Prostor pro pěší má být při opravě rozšířen. Na náměstí budou moci vjíždět pouze automobily s povolením. Vjezdy do budov zůstanou zachovány. Přibudou například pítka a také základna pro umísťování vánočního stromu. Veškerá zeleň bude zavlažována pomocí automatického systému.
Návrh Cigler-Marani Architects:
Střední pruh náměstí má fungovat jako volný prostor, který může být využíván pro pořádání kulturních či sportovních akcí. „Zároveň představuje prostorovou rezervu pro případné zavedení tramvajové trasy,“ píše se v dokumentu, který schválili zastupitelé.
Praha má letos v rozpočtu na opravu 82 milionů, z nichž bylo dosud vyčerpáno 121 tisíc korun. Další peníze vezme město z rozpočtu určeného na opravu Vinohradské ulice, kterou město letos nestihne.
Po dokončení oprav, které by měly zabrat zhruba dva roky, chce magistrát rekonstruovat i horní část náměstí. Základem by měla být opět studie kanceláře Cigler-Marani Architects, která navrhla proměnu celého náměstí. Samotným úpravám nicméně musí předcházet vznik nového kolektoru za zhruba 800 milionů korun.
Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.
Stánky pro náměstí podle Cigler-Marani Architects: