Menu Zavřít

Prahu by na změnu klimatu mohli připravit také zahraniční vědci

16. 8. 2017
Autor: Profimedia.cz

Prahu by na změnu klimatu mohli připravit také zahraniční vědci. Cestou ke spolupráci má umožnit zapojení hlavního města do mezinárodního projektu Urban Nature Lab, zkráceně UNaLab. Rada v úterý odsouhlasila podepsání smlouvy mezi městem, Institutem plánování a rozvoje hlavního města Praha (IPR Praha) a dalšími partnery projektu. Podepsání smlouvy musí ještě schválit zastupitelstvo.

„Projekt umožní rozpracovat adaptační strategii Prahy, která je v současnosti vytvářena odborem ochrany životního prostředí Magistrátu hlavního města Prahy, do konkrétního akčního plánu s projekty za podpory pracovníků z nejprestižnějších zahraničních výzkumných institucí a měst,“ uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Cílem projektu má být větší odolnost města vůči extrémnějším změnám klimatu. V centru Prahy například bývá o dva až tři stupně vyšší teplota než na její periferii. Teplotu v metropoli kromě stavebních materiálů jako je beton a asfalt zvyšuje i intenzita dopravy a malé množství zeleně, která má schopnost zadržovat vodu a jejím vypařováním vzduch ochlazovat. Teplotu naopak snižují parky, stromy v ulicích či zelené střechy a fasády.


Přečtěte si rozhovor s radní Plamínkovou:

Radní Plamínková: Majitelé chtějí za zelené pozemky přemrštěné ceny

 Radní Jana Plamínková na stavbě nové linky ÚČOV


Zvyšování teploty v metropoli dokládají naměřené teploty. Mezi lety 1911 a 1960 byla průměrná roční teplota v hlavním městě 9,1 stupně Celsia, od roku 1961 do 2010 průměrná roční teplota stoupla na 10,4 stupně. Loňská studie Univerzity Karlovy předpovídá do roku 2060 vzestup teploty v Česku o dalších 2,5 stupně Celsia.

bitcoin_skoleni

UNaLab je projektem realizovaným v rámci výzkumného a inovačního programu Evropské unie Horizon 2020. Program je zaměřen na vědu a přenášení inovací na trh za účelem zlepšení života a ochrany životního prostředí. Pilotními městy projektu, který je podporován německou výzkumnou organizací Fraunhofer, jsou Eindhoven, Janov a Tampere.

V červenci pražská rada schválila Strategii adaptace města na klimatickou změnu, která navazuje na Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách České republiky, kterou v roce 2015 schválila vláda. V prosinci 2015 se magistrát připojil k mezinárodní iniciativě Mayors Adapt, která ji zavázala vypracovat strategii do ledna 2018.

Dále čtěte:

Praha zkusí sázet stromy v ulicích novým způsobem. Do buněk

Sucho ničí pražské stromy. Magistrát připravuje strategii pro boj s klimatickými změnami


  • Našli jste v článku chybu?