JUSTICE Zkorumpovaný litoměřický soudce Josef Knotek (na snímku) má jít na pět a půl roku do vězení. Zatím nepravomocně o tom minulý pátek rozhodl Okresní soud v Jičíně (všechny severočeské soudy se pro podjatost vyloučily). Druhého obžalovaného soudce Ladislava Jelínka, který byl dle obžaloby Knotkovi v jednom z pěti korupčních případů za láhev whisky nápomocen, soud osvobodil a čeká ho jen kárné řízení. Podnikatelé a severočeští fotbaloví bossové Antonín Kühn a Michal Motejl, kteří Knotka upláceli, stejně jako soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová vyvázli s podmínkami.
Knotek si na domovském soudě rozjel podnikání, jehož náplň nejlépe charakterizuje výraz „přátelská fotbalová výpomoc za mírnou úplatu“. Ve své kanceláři čas od času přijímal místní bafuňáře (Knotek sám je velký fotbalový nadšenec), kteří mu slibovali úplatky za to, že pomůže jejich chráněncům. Pomoc to byla nenápadná (typicky šlo o předsunutí jednání soudu tak, aby dotyčný dříve dosáhl podmíněného propuštění z vězení; v jednom případě ale došlo k vynesení zprošťujícího rozsudku) a ani nabízená odměna (nejvíce sto tisíc korun) nebyla vzhledem k soudcovským platům nijak závratná.
Na podobné lumpárny lze přijít jen těžko.
Knotek je však známá firma, v minulosti čelil žalobě kvůli tomu, že pomohl zahladit opileckou nehodu kolegy soudce Zdeňka Sováka. Policisté mu proto kvůli různým podezřením namontovali do kanceláře kameru. Právě tyto záznamy byly spolu s částečným přiznáním Knotka a Šindelářové korunními důkazy.
Zatímco policie i státní zástupci odvedli dobrou práci, okresní jičínský soudce Theodor Petryšín byl z případu zjevně nešťastný a v mnoha okamžicích 14 měsíců se vlekoucího procesu nebyl schopen čelit soustředěnému obstrukčnímu tlaku elitních severočeských advokátů. Podobné odstrašující příklady ukazují, že zřízení speciálního protikorupčního tribunálu má smysl.