Bývalý premiér Petr Nečas se stal politickým konzultantem obnovené ODA miliardáře Pavla Sehnala. ODS půjde do voleb s podporou Strany soukromníků
Na obnově zkrachovalé Občanské demokratické aliance (ODA), která naposledy hrála v české politice důležitou roli v polovině 90. let, se podílejí bývalé těžké váhy české politiky. Stranu, kterou v těchto dnech resuscituje miliardář Pavel Sehnal, sice zatím tvoří výhradně vrcholní manažeři Sehnalovy společnosti SPGroup, ale v zákulisí jí radí někdejší ministr průmyslu Vladimír Dlouhý a především expremiér Petr Nečas. Bývalý předseda vlády se podle zjištění týdeníku Euro stal politickým konzultantem nové ODA.
„Sestavil jsem si tým lidí, kteří mají s politikou zkušenosti. S projektem ODA mi radí kolega Petr Nečas. Je to podobné, jako když jsem zakládal pojišťovnu. Tam jsem také potřeboval lidi, kteří tomu rozumějí“ řekl týdeníku Euro zakladatel a předseda obnovené ODA Pavel Sehnal.
Nečas Sehnalovi radí jak s politickým marketingem, tak i se strukturou nové strany. „Mé poradenství se týká všech oblastí fungování politické strany,“ potvrdil bývalý premiér. „Mám širší konzultantskou smlouvu s panem Sehnalem a se skupinou SPGroup a jedním z mých úkolů je i politické poradenství v projektu ODA. Využívám své dlouhodobé politické zkušenosti“ doplnil.
V nové straně se ale nehodlá politicky angažovat. Stále zůstává členem ODS, z níž na rozdíl od své ženy Jany Nečasové (Nagyové) dosud nevystoupil. V tom, že teď pracuje pro jinou, nově vznikající stranu, žádný problém nevidí.
„Toto je byznysová záležitost. Kdyby si mě najala sociální demokracie, tak bych dělal politický consulting i jí. Pracuji jako analytik, poradce a konzultant a je to jeden z mnoha kontraktů, které mám s českými i zahraničními společnostmi“ prohlásil Nečas.
Expremiér začal pro Sehnala pracovat záhy po svém odchodu z vysoké politiky v létě 2013. Sehnal tehdy Nečasovo angažmá ve své společnosti vysvětloval tím, že „potřebuje někoho, kdo mu řekne, zda je pravda to, co se píše v novinách“.
Poradce Vladimír Dlouhý
S lidmi, kteří v politice působili nebo stále působí, je Pavel Sehnal v kontaktu podobně jako s Petrem Nečasem už delší dobu. Velmi úzké vztahy má také s prezidentem Hospodářské komory a někdejším ministrem průmyslu právě za ODA Vladimírem Dlouhým. Ten je dosud jediným členem původní Občanské demokratické aliance, který Sehnalovi pomáhá. Miliardář s ním svůj politický projekt konzultuje od samého počátku.
„Jeho názorů si vážím. Každá schůzka s ním je velmi přínosná,“ uvedl Sehnal. Dlouhý je taktéž prostředníkem mezi Sehnalem a zakladateli původní ODA Pavlem Bratinkou a Danielem Kroupou. Ti obnovu strany v Sehnalových rukou nesou nelibě.
„Propojil jsem pana Sehnala s Pavlem Bratinkou“ potvrdil týdeníku Euro Dlouhý. O angažmá v nově vznikající straně však podobně jako Nečas zatím nemá zájem. „Jsem prezidentem Hospodářské komory, pracuji pro investiční banku“ vypočítává své současné aktivity někdejší nejpopulárnější český politik. Politické ambice však přece jen má. Zvažuje opětovnou kandidaturu na prezidenta v nadcházejících volbách. I v ní by mu mohl Sehnal pomoci.
Zatím tvoří obnovenou ODA trio hlavních manažerů společnosti SPGroup.
Vedle Sehnala je členem ještě místopředseda představenstva této firmy Petr Kachlík. Na dotaz týdeníku Euro otevřeně přiznal, že do strany vstoupil, aby vyhověl svému šéfovi. Žádnou další motivaci v politice Kachlík podle svých slov nemá. „Je logické, že si pan Sehnal vybírá pro začátek lidi ze svého nejbližšího okolí. A já s ním dělám v jedné společnosti“ sdělil Kachlík. Zbývajícím známým členem ODA je další člen představenstva Sehnalovy SPGroup Jiří Staněk.
Pavel Sehnal tvrdí, že se na něj v posledních dnech obracejí podnikatelé, kteří chtějí projekt podpořit. Jejich jména ovšem zatím nezveřejnil. Miliardář je také v kontaktu se šéfy některých profesních sdružení, hodně se angažuje v podpoře developerů. Právě uvolnění uzdy především stavbě bytů v Praze by měl být jeden z hlavních programových bodů nové ODA pro komunální volby v roce 2018. „Pokud budeme mít šanci překročit pětiprocentní kvorum, zúčastníme se už i letošních sněmovních voleb“ konstatoval Sehnal. ODS s podporou Soukromníků
Vedle obnovené ODA sbírá síly na náročný volební rok i zbytek roztříštěné české pravicové scény. „Strany a straničky“, jak současným malým partajím napravo od středu přezdívá bývalý prezident Václav Klaus, se ale nedokážou shodnout na společném postupu. Každá z nich tak půjde do voleb samostatně či s podporou maximálně jednoho partnera. Tak jako ODS.
Někdejší pravicový hegemon v těchto dnech finišuje dohodu se Stranou soukromníků, jejímž senátorem a významným sponzorem je majitel hazardního impéria Synot Ivo Valenta. Obě strany chtějí do sněmovních voleb složit společné kandidátky. Tato formace by podle informací týdeníku Euro měla nést název „ODS s podporou Soukromníků“. Občanští demokraté tak chtějí napodobit úspěšný model, s nímž před sedmi lety prorazila do dolní komory parlamentu TOP 09 s podporou Starostů.
„Soukromníci jsou jediní, s kterými vedeme jednání. Oběma stranám se ta myšlenka zdá dobrá. Teď se bavíme o postech, které by Soukromníci mohli na našich kandidátkách získat,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Podle něj je na co navazovat z minulosti. Občanští demokraté totiž Straně soukromníků otevírali místa na svých kandidátkách až do roku 2010.
„Nehledáme za každou cenu nějakého spojence, ale na tento model jsou obě strany už zvyklé. To spolupráci usnadňuje,“upřesnil Fiala.
Na možnou spolupráci se Soukromníky se však zatím dívají s nedůvěrou některé regionální organizace ODS. Jejich členové se totiž budou muset vzdát volených míst právě ve prospěch reprezentantů Strany soukromníků. Fiala proto povede v příštích týdnech s regionálními buňkami jednání a chce je o výhodnosti spojení přesvědčit.
Světlé zítřky
Velký zájem o novou alianci na pravici je znát i ze Strany soukromníků. Pro dosud neparlamentní partaj jde o výjimečnou šanci, jak se dostat do vysoké politiky. „Už jsem dostal od ODS nabídku nějakých pozic na jejích kandidátkách. Teď to ladíme,“ sdělil šéf Soukromníků a místostarosta Holic na Pardubicku Petr Bajer. Kromě ODS vyjednává od loňského podzimu také se Starosty a nezávislými (STAN). Ti však plánují vznik zcela nové předvolební formace s KDU-ČSL. „Jít do tohoto spojení je pro nás nestravitelné,“ konstatoval Bajer.
Společným kandidátkám s ODS fandí i nejvýraznější tvář Soukromníků, slovácký senátor Ivo Valenta. Společně s vedením strany se také zúčastnil jednotlivých jednání. Valenta má k občanským demokratům dlouhodobě blízko. Podporoval je od jejich vzniku v roce 1991, členem ODS byl i jeho otec. „Prožili si nějaké krizové období, které se ani mně nelíbilo, nicméně spějí ke světlým zítřkům,“ prohlásil v rozhovoru pro týdeník Euro Ivo Valenta.
Názorově má velmi blízko k výrazné osobnosti ODS Václavu Klausovi mladšímu. Ačkoliv oba popírají, že by se spolu někdy setkali, Valenta na adresu Klause nešetří chválou. Oba se shodnou na důrazné kritice migrace, Evropské unie i třeba na posílení práv lidí bránit sebe a svůj majetek se zbraní v ruce.
Osamělý Kalousek
ODS ještě na konci loňského roku nabídla místa na svých kandidátkách také Svobodným europoslance Petra Macha.
Ti ale Fialovu nabídku ihned odmítli a do voleb chtějí jít samostatně. Občanským demokratům se naopak dvoří Miroslav Kalousek a jeho TOP 09, která v posledních průzkumech balancuje na hraně pěti procent nutných pro vstup do Poslanecké sněmovny. Petr Fiala však jakékoliv spojení s „topkou“ zavrhl.
„Nejsem přesvědčen, že by případné spojení pozici našich stran nějak vylepšilo. Na jedné straně zaznívá přání o spojení pravice, na druhé straně se TOP 09 rozděluje se Starosty a nezávislými,“ rýpl si Fiala do neschopnosti TOP 09 udržet spolupráci se starostovským hnutím Petra Gazdíka. Kalouskova TOP 09 tak s největší pravděpodobností půjde do říjnového klání o sněmovnu samostatně.
Soukromníci jsou jediní, s kterými vedeme jednání o společné kandidátce. Teď se bavíme o postech, které by mohli na kandidátkách ODS získat.
O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz