(EURO 28/2005)
Obdivuji jistotu Pavla Neugebauera, předsedy Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, kterou vyjadřuje v souvislosti s politickou orientací zdravotnictví (a potažmo celé země) po příštích volbách. Jenom, Pavle Neugebauere, aby to nebylo „přání, které je otcem vaší myšlenky“, či nekřičíte-li hop před vlastním přeskočením. Osobně mám jinou jistotu. Myslím si totiž, že lidé v této zemi zdaleka nejsou tak hloupí, aby si v roce 2006 odvolili pravicovou vládu, která jim zpoplatní i zdravotnictví takovým způsobem, že pro mnohé zůstane nejpřijatelnějším řešením včas umřít. A pokud jde o zdravotní knížky? Elektronické jsou jistě dobré. Ale zkuste si, prosím, uvědomit, že přístup k internetu fakt nemá v této zemi úplně každý.
Vítězslav Klíma,
tiskové oddělení MZ ČR
Elektronická zdravotní knížka je jen první krůček! IZIP považuji za velmi užitečný, ale projekty, se kterými mě seznamují evropští kolegové, mají ambice mnohem vyšší. Země jako Velká Británie, Německo, Francie investují během několika příštích let miliardy eur, aby uskutečnily své představy „elektronického zdravotnictví“ (to znamená uceleného řešení, které mimo jiné zabezpečí shromažďování zdravotnických informací včetně léčebných úkonů, jejich vyhodnocení a kontrolu, přístup všech pojištěnců, on-line propojení zdravotníků i zdravotních pojišťoven, dokonalý přehled o cenách, možnost analýz, modelaci trendů a tak dále).
Česko bohužel není napřed! Nemyslím si, že bychom měli v některé oblasti významnější náskok. Zdravotnická zařízení (ordinace, nemocnice, lékárny…) i zdravotní pojišťovny mají většinou kvalitní hard- i softwarové vybavení, chybí ale koordinace záměru prosazovaného, zejména finančně, státem. Překvapilo mě, že součástí stabilizačních opatření ve zdravotnictví není jasně vyjádřená podpora ani projektu IZIP, ani závěrům letos pro ministerstvo zdravotnictví ukončené „Studie proveditelnosti e-preskripce“. Nedovedu si představit efektivnější způsob eliminace nadbytečných lékařských úkonů, předepsaných léků či snížení rizika poškození pacientů.
Pravicový návrh levicové ministryně? Nerozumím, proč je elektronickým zdravotním knížkám vtiskována „pravicovost“. V České republice stáli sice u zrodu projektu IZIP dva poslanci ODS, nicméně evropské vlády připravují nebo již vyhodnocují pilotní fáze e-health řešení bez ohledu na stranickou příslušnost. Posílit bezpečnost léčení a uspořit výdaje ve zdravotnictví totiž nevelí politická orientace, ale logické uvažování.
Lubomír Chudoba,
prezident České lékárnické komory