Menu Zavřít

Pravidla pro britské komerční banky se po brexitu zmírní

5. 7. 2016
Autor: Wikimedia Commons: own work

Britská centrální banka zmírní pravidla pro komerční banky, aby zajistila, že po referendu o odchodu Británie z Evropské unie budou nadále poskytovat úvěry. Ve finančním sektoru lze teď podle ní očekávat období nejistoty. Banka také uvedla, že rizika, která před červnovým hlasováním předjímala, se již začínají projevovat.

Centrální banka oznámila, že sníží požadavek na objem kapitálu, který banky musejí držet jako rezervu. Jde o takzvaný proticyklický kapitálový polštář, který by měl minimálně do příštího června zůstat na nule. Bankám by to mělo uvolnit až 150 miliard liber (4,8 bilionu korun) na úvěry domácnostem a podnikům.

„Znamená to, že tři čtvrtiny britských bank budou mít okamžitě větší flexibilitu pro poskytování úvěrů britským domácnostem a firmám,“ řekl guvernér banky Mark Carney. Banka tak v podstatě zvrátila dřívější letošní rozhodnutí, kdy díky příznivým vyhlídkám růstu britské ekonomiky začala podmínky pro banky naopak zpřísňovat.

Čeká se období nejistoty

Britská měnová autorita také dala pojišťovnám více času na to, aby si zvykly na nová unijní kapitálová pravidla. Zároveň oznámila, že některá rizika, která předjímala před samotným hlasováním, již začala „krystalizovat“. Banka po referendu očekává období nejistoty, a přijme tedy i další opatření, která podpoří hospodářský růst a zaměstnanost.

„Británie vstoupila do období nejistoty a významných ekonomických změn. Snahy Bank of England nebudou schopny plně a okamžitě vyvažovat tržní a ekonomickou kolísavost, kterou lze během tohoto procesu očekávat,“ řekl Carney.

Carney již minulý týden v neobvykle otevřeném vyjádření uvedl, že banka někdy v létě zřejmě přikročí k dalším opatřením na podporu ekonomiky. V úterý prohlásil, že banka má plán návazných opatření a že věci postupují hladce. Otázku, zda by mohla Británie spadnout do recese, ale zodpoví až poté, co měnový výbor banky v srpnu vypracuje novou prognózu.

Po referendu, ve kterém se Britové nečekaně rozhodli opustit Evropskou unii, se britská libra propadla o více než deset procent, zatímco akcie bank zaznamenaly propad zhruba o 20 procent. Podle centrální banky však bankovní sektor zatím projevuje houževnatost a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se rýsovala úvěrová krize.

Británie už kvůli výsledkům referenda přišla o nejvyšší rating

Agentura S&P vzala Británii nejvyšší rating

Panorama londýnské čtvrti City i s

Britský ministr financí George Osborne po setkání s šéfy velkých bank a stavebních společností řekl, že bankovní domy po referendu hlásí dostatek kapitálu i snadno dostupných finančních prostředků. „Ohlásily, že kapitál je solidní, likvidita solidní, a my musíme zajistit, aby firmy měly přístup k úvěrům a ony mě ujistily, že budou mít,“Osborne.

bitcoin školení listopad 24

Hlavní index londýnské akciové burzy FTSE 100 po oznámení centrální banky zamířil vzhůru. V polovině obchodování přidával asi 0,5 procenta, zisky ale později zmírnil. Výnosy britských vládních dluhopisů se splatností 20 a 30 let přechodně spadly na nová rekordní minima. Libra sestoupila na nové 31leté minimum k dolaru, mimo jiné pod vlivem rozhodnutí investiční divize pojišťovny Standard Life přerušit obchodování ve svém fondu komerčních nemovitostí. Obchodování ve svém nemovitostním fondu dnes přerušila také společnost Aviva Investors.

Právě menší zájem o komerční nemovitosti zmiňovala BoE jako jedno z rizik v důsledku brexitu. Firmy by totiž kvůli potížím s komerčními realitami mohly mít problémy použít je jako zástavu při sjednávání úvěrů.

  • Našli jste v článku chybu?