Hlavní město dál přešlapuje na místě, naděje na změnu je malá Staronová pražská koalice je výsledkem politické aritmetiky, kterou si její účastníci museli osvojit, aby mohli dovládnout.
Jiné varianty pražské vlády nebyly nikdy příliš reálné a měsíce vyjednávání to jenom potvrdily. Nyní jde o to, zda má pravdu lidovecký zastupitel Wolf, pro něhož je cílem jen vydržet rok a půl do komunálních voleb, nebo zda bude primátorka Krnáčová standardně spravovat město a plnit sliby voličům, jak tvrdí v rozhovoru pro toto vydání týdeníku Euro.
Zatím to moc nešlo. Plusem je zřejmě nalezení východiska z trablů s Opencard. Nakolik je vše vyřešeno, ale teprve ukážou soudní spory, které v dohledné době začnou. Nepochybně se podařilo splnit slib zlevnění jízdného v městské dopravě, což dále potopilo hospodaření dopravního podniku. Dopady levné a hodně nadstandardní městské dopravy na budoucí hospodaření města jsou přitom čím dál děsivější. Tím více, čím déle je městští politici odmítají vidět.
Zatímco v minulém volebním období se povedlo politickému vedení města prakticky zablokovat městské investice do infrastruktury a nic nešlo dostavět, což jistě mělo zčásti své důvody v minulosti, současnému magistrátu se daří likvidovat i investice soukromé. Že by se na tom mělo v dohledné době něco změnit, se nezdá reálné. Zvláště když je třeba poskytnout výpalné zelenorudému Matěji Stropnickému, podle jehož požadavků se stane pražskou prioritou anarchistické centrum Klinika a na kulturní centrum proměněné rozpadlé žižkovské nákladní nádraží.
NESPOKOJENOST ROSTE
Staví se například méně bytů, než se prodá. Ceny tak při zhruba stále stejné poptávce logicky rostou. Ale nejde jen o byty. Ze současného stavu možná může mít radost Klub Za starou Prahu, ale živoucí město se potřebuje rozvíjet. O Pražské stavební předpisy se vede válka tři roky kvůli tomu, že do těch Hudečkových si stará pražská parta prosadila monopol pro svou spřátelenou firmu zabývající se venkovní reklamou. O nové se poprala rozpadlá koalice. Nakonec jsou s jejich schválením také problémy, protože svůj názor na ně mají městské části a také ministerstvo pro místní rozvoj.
Platný územní plán z roku 1998 dávno neodpovídá požadavkům rozvoje Prahy. Za primátora Hudečka se ale z jeho rozhodnutí zásadní proměna zastavila a začal se vytvářet nový Metropolitní plán, který nyní narazil na realitu, a nikdo neví, jak to dopadne.
Městské části se připravovanými změnami cítí celkem oprávněně oklešťovány ve svých kompetencích a možnostech ovlivnit rozvoj svých obcí.
Ono řešit Metropolitním plánem, kde budou v Horních Měcholupech garáže a kde pískoviště, se střízlivému mozku jeví slušně řečeno jako mimořádná hloupost. A na takovém Jižním Městě dospěla nespokojenost s magistrátem tak daleko, že začali zvažovat odtržení od Prahy.
VNOUČATA OSTROUHAJÍ
Můžeme se dohadovat, nakolik za současnou tristní situaci mohou schopnosti městských politiků či politicky velmi rozdrobené zastupitelstvo bez jasné většiny a nakolik jde o resty z minulosti. Každopádně ani tato městská vláda nenechá v hlavním městě otisk, jímž by se její členové mohli chlubit vnoučatům.
Ono řešit Metropolitním plánem, kde budou v Horních Měcholupech garáže a kde pískoviště, se střízlivému mozku jeví slušně řečeno jako mimořádná hloupost.
O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz