Menu Zavřít

Přebytek německého běžného účtu klesá, je ale stále největší

7. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

Přebytek běžného účtu platební bilance Německa by letos měl činit 285 miliard dolarů (6,2 bilionu korun), sníží se tak na 7,9 z loňských 8,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP) kvůli dražší dovážené ropě a plynu. Stále ale zůstává největší na světě, až daleko za ním jsou přebytky běžného účtu Číny a Japonska. Vyplývá to ze zprávy mnichovského ekonomického institutu Ifo.

Přebytek běžného účtu Číny představuje 190 a Japonska 170 miliard dolarů. Za německým přebytkem stojí silnější poptávka po zboží z ostatních zemí eurozóny, Evropské unie a Spojených států, která zvýšila vývoz ze země.

Mezinárodní měnový fond a Evropská komise po léta Německo vyzývaly, aby povzbudilo domácí poptávku, zvýšilo dovoz, a pomohlo tak snížit globální ekonomickou nerovnováhu a zvýšit globální růst, včetně růstu v eurozóně. Americký prezident Donald Trump kritizuje Němce, že nedělají dost pro snížení přebytku běžného účtu se Spojenými státy.

Německá kancléřka Angela Merkelová a další němečtí představitelé argumentují, že domácí spotřeba a státní výdaje se už staly hlavním hnacím motorem největší evropské ekonomiky. Merkelová přitom zdůrazňuje, že Berlín má jen omezený vliv na tak důležité faktory, jakými jsou kurz eura a ceny energií.

Mluvčí německého ministerstva financí připomněl, že přebytek běžného účtu s eurozónou se za posledních deset let snížil téměř o polovinu na zhruba dvě procenta z více než čtyř procent v roce 2007. Ani letos země ale nedodrží horní hranici šesti procent celkového přebytku běžného účtu, doporučovanou Evropskou komisí, zdůraznila agentura Reuters.

MM25_AI

Dále čtěte:

Draghi v Německu vysvětloval nekonvenční měnovou politiku nízkou inflací

Přijetí eura: kdo v Evropě zchudl a kdo zbohatl?

Esej: Zamávejte eurobusu

Euro, ilustrační kresba


  • Našli jste v článku chybu?