Nejen při cestě do exotických končin je třeba myslet na možná zdravotní rizika. S postupujícími změnami klimatu se totiž nebezpečné choroby šíří více na sever i do vyšších nadmořských poloh. „Exotické nemoci se dostávají i do oblastí, kde dříve nebyly,“ říká Rastislav Maďar, vedoucí lékař Očkovacího centra v Ostravě.
Foto: Daniel Beran / MF Dnes / Profimedia
Lidé očkování před dovolenou stále podceňují. Zákeřné choroby přitom zdaleka nehrozí jen v lokalitách, které veřejnost vnímá jako chudé a rizikové. Epidemie tropických nemocí, třeba horečku dengue, přenášejí komáři například i na Seyschelách, Bali a dalších turistických destinacích. „Mnoho lidí si neuvědomuje, že i když cílová destinace vypadá navenek luxusně, například Dubaj nebo Spojené arabské emiráty, služby v dané zemi neposkytují místní lidé, ale gastarbeiteři z nejchudších států – Indie, Pakistánu, Srí Lanky či Filipín. Takže jedna věc je, kam chce člověk cestovat, a druhá věc, kdo bude připravovat jeho jídlo a podobně,“ dodává Rastislav Maďar.
I když má tedy rodina před odjezdem na dovolenou spoustu zařizování, je podle odborníků dobré, aby alespoň jeden její člen zjistil, jaké očkování je třeba absolvovat. Informace obvykle podávají konzuláty jednotlivých zemí. Lékaři pak při očkování vždy přihlížejí k věku a zdravotnímu stavu turisty, lokalitě, do níž se chystá, i plánovaným aktivitám.
Z průzkumu, který si nechala očkovací centra vypracovat, vyplynulo, že až 40 procent turistů v exotických zemích potkají zdravotní potíže. Nejrizikovější jsou z tohoto hlediska Nepál, Peru, Thajsko, Malajsie či Egypt. Větší pravděpodobnost onemocnění je pak spojena s poznávacími zájezdy, kdy jsou lidé v neustálém pohybu, každý den se stravují v jiné restauraci a přicházejí hojněji do kontaktu s místními lidmi. Častým zdrojem nemocí jsou i krátké výlety, k nimž se lidé rozhodnou až přímo v lokalitě. Dostanou se totiž z většinou bezpečné oblasti kolem turistického centra do oblastí s horšími hygienickými podmínkami a většími riziky infekce.
Základním očkováním je při všech cestách do exotických zemí vakcína proti žloutence typu A. Ta se vyskytuje také u nás a podle lékařů je jen otázka štěstí a náhody, zda se jí člověk vyhne. Spolu s tímto očkováním se obvykle dává očkování proti břišnímu tyfu. Osobám, které jedou do hor a budou podstupovat fyzickou zátěž nebo se budou pohybovat v pouštních a polopouštních oblastech, doporučují lékaři vakcínu proti zánětu mozkových blan. Pokud budou vyrážet na venkov na kolech nebo na motocyklech, měli by se dát očkovat proti vzteklině, protože mohou být napadeni potulujícími se psy. Vhodné je také očkování proti průjmům, které představují nejčastější zdravotní komplikaci českých turistů v zahraničí. Při návštěvách subsaharské Afriky je povinná žlutá zimnice, u některých exotických zemí je vhodné nechat se očkovat proti záškrtu.
Turisté by neměli očkování podceňovat nejenom s ohledem na vlastní zdraví, ale i na svoje okolí. Řadu exotických nemocí, například malárii nebo horečku dengue, kterou by si infikované osoby přivezli v těle domů, totiž mohou roznášet i čeští komáři. „Člověk, který je nezodpovědný sám k sobě, tak může navíc způsobit i epidemii na území našeho státu,“ varuje Rastislav Maďar.