Menu Zavřít

Předčasná oslava

15. 9. 2006
Autor: Euro.cz

Češi stále zůstávají před branami internetového platebního systému

Dražba luxusní limuzíny Lincoln druhého nejbohatšího muže světa, amerického miliardáře Warrena Buffetta, probíhá na internetového aukční síni eBay až do pátku 22. září. Cena 15. září dolezla na 33 101 dolarů, které nabízel dražitel skrytý za jménem beeshee1. Kdokoli na světě se dražby může zúčastnit, vítěze prý vyzvedne Buffett osobně na letišti v městě Omaha v Nebrasce a oblékne si k tomu šoférskou uniformu. Takový obchod můžete klidně zaplatit bankovním převodem či šekem, protože výše transakčních poplatků vzhledem k ceně vydraženého předmětu je zanedbatelná. Jenže obdobných obchodů je v internetové aukční síni eBay minimum. Většinou mění majitele mnohem levnější věci. Jak ale platit třeba knihu za tři dolary nebo cédéčko za pět, když prodejce nepřijímá platební karty? Rozhodnete-li se pro mezinárodní platební příkaz, budou náklady na uskutečnění platby několikanásobkem vydražené ceny. Většina plateb se proto děje přes platební systém PayPal, kde kupující neplatí nic a prodávající jen přibližně tři procenta z celkové ceny.
Uživatelé z České republiky však mají problém, protože americká společnost PayPal pro ně plnou funkčnost svého platebního systému stále ještě nezpřístupnila, i když to slibovala na čtvrtek minulého týdne. Mediální oslava skutečnosti, že už i Češi se mohou těšit z plného uživatelského komfortu systému PayPal, tak byla přinejmenším předčasná. Proč došlo ke zpoždění, společnost PayPal nevysvětlila a zatím neuvedla ani žádné nové datum. Na otázku týdeníku EURO její zaměstnanec Tomas Tomas e-mailem odpověděl: „Služba ještě není plně dostupná pro uživatele v České republice. Naši technici pracují na vyřešení této otázky. Oceňujeme vaši trpělivost a pochopení.“

bitcoin_skoleni

Do Japonska se zatím Sudek neprodá.

V srpnu světově nejrozšířenější a nejpohodlnější internetový platební systém, který umožňuje jednoduše platit i přijímat platby, oznámil, že od 14. září 2006 budou jeho systém moci plně využívat i klienti v České republice, Polsku, Maďarsku a Thajsku. Avšak ani v pátek 15. září během dne nemohli uživatelé z těchto zemí skrze něj přijímat platby.
Své služby v České republice začal nabízet loni, funkčnost systému ale byla omezena jen na zasílání plateb. Češi, kteří chtějí využívat eBay, přes něj tedy mohou pouze nakupovat. K prodeji musí zvolit některou z alternativních možností, například drahý mezinárodní bankovní převod, a tak pozice českého uživatele je v porovnání s jinými oslabena. Alternativními internetovými platebními kanály jsou například Bidpay nebo Moneybookers, ale v nich je zaregistrován jen zlomek lidí ve srovnání se systémem PayPal. Jeden z českých antikvářů, který v aukční síni eBay prodával monografie fotografa Josefa Sudka a který kvůli konkurenci nechce zveřejnit své jméno, týdeníku EURO řekl: „Čekám právě na plné spuštění platebního systému PayPal. Prodejce, který neumožňuje svým zákazníkům platit přes tento systém, dosahuje mnohem nižších cen. Například o Sudka mají velký zájem Japonci a ti vyžadují právě platby přes PayPal. Není PayPal, není Japonec, a Japonec umí v dražbě vyhnat cenu pěkně vysoko.“

Zatím v poslední kategorii.

PayPal v současné době povoluje otevřít si účet lidem v 55 zemích světa, ne všichni ale mají stejná práva. PayPal uživatele rozděluje do několika kategorií podle toho, v které zemi žijí a kde mají banku. Česká republika zatím patří do poslední kategorie, kde je většina středoevropských zemí bez ohledu na to, že jsou členy Evropské unie. Lidé z první kategorie mohou mít u PayPal otevřen účet, ze kterého mohou platit a na který mohou jiní platit zase jim a oni si mohou peníze z PayPal účtu převádět na svůj bankovní účet. Navíc mají klienti první kategorie k dispozici internetové stránky PayPal lokalizované do jejich národního jazyka. Do této první kategorie patří kromě Američanů další tucet zemí, například Německo, Francie, Itálie či Čína.
V dalších kategoriích chybí lokalizované internetové stránky a přibývají omezení při stahování peněz z účtu u společnosti PayPal. Třeba lidé z řady jihoamerických států si mohou peníze převést pouze na bankovní účet finančního domu, který je registrován v USA. A v poslední kategorii, která alespoň nějak může PayPal využívat a v níž je i Česká republika, nelze peníze vůbec přijímat. Lze tedy jen platit.
PayPal je od roku 2002 součástí společnosti eBay, která za něj zaplatila asi 1,5 miliardy dolarů. Použití PayPalu k finančnímu vypořádání nákupů provedených přes eBay není povinné, ale vzhledem k masivní technické a marketingové podpoře, která se PayPalu od jeho mateřské společnosti dostává, naprostá většina uživatelů eBay použití PayPalu při platbách vyžaduje.

  • Našli jste v článku chybu?