Extrémní zadlužení ohrožuje stále větší počet britských domácností. Důvodem je „kolaps“ hodnoty platů.
Nezajištěný dluh britských domácnostní, který nezahrnuje hypotéky, stoupl v letech 2012 až 2015 o 48 miliard liber na 353 miliard. Uvádí to společná zpráva Britain in the Red britského Centra obchodních svazů a organizace Unison.
V „problémovém zadlužení“ je podle zprávy 3,2 milionu domácností, které vydávají více než čtvrtinu svého příjmu na splácení nezajištěného dluhu. O „extrémním zadlužení“, které se týká 1,6 milionu domácností, pak zpráva hovoří u rodin vydávajících 40 procent příjmu na splátky.
Zadlužení britských domácností k HDP (v %)
zdroj: tradingeconomics.com
Problém se stal palčivějším v důsledku propadu reálných mezd, který podle zprávy v letech 2007 až 2015 dosáhl 10 procent.
„Rodiny se již nemohou spoléhat na kreditní karty a úvěry, ale vzhledem k tomu, že průměrná mzda je o 40 liber nižší než v roce 2008, ani jinou možnost nemají,“ řekla šéfka TUC Frances O´Gradyová. „Ústředním bodem ekonomického plánu vlády musí být zvýšení mezd. Musíme se vrátit k meziročnímu růstu mezd a zvýšit i minimální mzdu,“ dodala. Vládu též vyzvala k větším investicím do infrastrukturních projektů za účelem vytvoření lépe placených pracovních míst.
Vývoj inflace ve Velké Británii
zdroj: tradingeconomics.com
Nesouladu ve vývoji odměňování práce a životních nákladů si všimla Rachael Orrová z organizace Oxfam, která se zabývá nerovností. „Mzdy jednoduše nedrží tempo s náklady na život, což klade nespravedlivé břímě na lidi, kteří mají problémy platit základní účty a sehnat si potraviny,“ řekla webu Dailymail. Vláda by podle ní měla zajistit, aby odměna za práci umožnila důstojný život.
Míra nezaměstnanosti ve Velké Británii:
zdroj: tradingeconomics.com
Mluvčí vlády uvedl, že zaměstnanost ve Spojeném Království od roku 2010 stoupla nejvíce ze všech zemí G7. „Životní standardy dosáhly nejvyšší úrovně v dějinách a téměř každé dva roky rostly mzdy rychleji než ceny,“ dodal.
Přečtěte si také:
Inflace si mocně ukousla z růstu reálných mezd v Česku
Mladí chudnou. V Británii se prohlubují mezigenerační rozdíly