Skončí-li sektor letos ve ztrátě, bude to poprvé za 20 let
O derivátech a fondech zaměřených na jejich nákup se často hovoří a píše jako o nebezpečných a spekulativních investicích. Jejich index MAR Trading Advisor QU je však nejstabilnějším na světě. Za posledních 20 let dokonce nezaznamenal ani jedinou ztrátu měřenou horizontem jednoho roku.
Nejjednodušší je zakázat.
Krach banky Barings a další známé, v médiích přetřásané kauzy byly sice způsobeny nešťastnými operacemi s deriváty, Barings ale položily spekulace jednoho makléře, jehož obchodování nebylo dostatečně kontrolováno. Profesionální využití derivátů naopak snižuje celkové riziko investice, zatímco jejich použití vede ke katastrofám. Pro mnoho úředníků a byrokratů je to příliš složitá otázka. Proto si ji zjednodušují názorem, že derivátové operace je nejlépe zakázat.
Stejně jako akcie i deriváty existují stovky let. Pro svou složitost, a tím i nebezpečnost, byly ale vyčleněny z klasického investičního mixu - akcie, dluhopisy, peněžní trh. Většina diskusí se vždy točila okolo jejich extrémních riz ik a nikoliv schopnosti naopak snížit riziko portfolia při zachování atraktivní výkonnosti.
V roce 1983 byla malá revoluce. Profesor harvardské univerzity John Linter publikoval studii, na které potvrdil Markowitzovu moderní teorii portfolia. Ta říká, že opatrný výběr, patřičný management a rozumné rozložení aktiv mezi různé typy investic je pro výkonnost portfolia jako celku mnohem důležitější než sledování rizika jeho jednotlivých částí. Linter objevil, že přidání derivátových fondů k mixu akciových a dluhopisových b uďto při dané míře výkonnosti snížilo riziko, anebo naopak při dané míře rizika zvýšilo výkonnost. Rozhodnutí, v jaké míře diverzifikovat portfolio mezi deriváty, však musí provést zkušený manažer nebo investiční poradce.
Z historie.
První derivátový fond byl založen v USA v roce 1949. S rostoucím objemem na takzvaných termínových burzách, kde se s deriváty obchoduje, rostl také počet fondů. Například na začátku osmdesátých let se v nich nacházelo celkem 500 milionů dolarů - v současné době se jedná o více než 50 miliard.
Idea, která za nimi stojí, totiž nabízí možnost investovat do akcií, dluhopisů případně komodit přes takzvané trhy odvozených nástrojů - derivátů, umožňujících velmi efektivně a bez problémů provádět rychlé obchodování. A to jak na dlouho, tak nakrátko. Jednoduše řečeno například u opce na akcii derivátový fond nekupuje ani neprodává samotnou akcii, ale právo koupit či prodat tuto akcii v budoucnu za dnes stanovenou cenu. Proto m ůže na rozdíl od klasického akciového fondu vydělat nejen na růstech akcií, ale i na poklesech, tedy i při burzovním krachu. Pochopitelně platí i opak. Při nesprávné spekulaci fond riskuje prodělky i v době růstu akciového trhu.
Opce je jen jedním z mnoha derivátů, fondy mají ještě celou řadu možností, jak pracovat s těmito druhy odvozených práv. Právě flexibilita z nich činí skutečnou investiční alternativu se srovnatelným výnosem, jaký dosahují tradiční formy.
Fondy celkové výkonnosti.
Ve struktuře řízení derivátových fondů je nejdůležitějším aktérem Comodity Trading Advisor (CTA). Jedná se o fyzickou osobu nebo firmu, která rozhoduje o jednotlivých obchodech. Společným znakem jejich aktivit bývá to, že se snaží využít jakýchkoliv pohybů různých trhů k dosažení absolutního zisku. V tom spočívá zásadní rozdíl od klasických fondů, které se snaží překonat srovnávací index. Proto se také derivátovým říká Total Return Funds (fondy celkové výkon nosti).
Celá řada studií ukázala, že téměř 90 procent všech neprofesionálních hráčů na termínových - derivátových trzích ztratí během krátké doby veškerý investovaný kapitál. Tím se také vysvětlují možnosti dlouhodobých zisků profesionálů.
Vzhledem k tomu, že tyto obchody podléhají přísné kontrole rizika a dohledu ze strany regulátora trhu, většina CTA vyžaduje vysoké minimální částky pro investici, obvykle více než jeden milion dolarů. Zde vstupují do hry derivátové fondy. U nich je požadovaný objem minimální investice relativně mnohem menší (50 až 250 tisíc USD). Podle empirických studií bývá optimální podíl těchto fondů deset až dvacet procent z portfolia. Dnes stále více amerických penzijních plánů investuje menší část svých portfolií do derivátů. Fond fondů Global Fund Selection snížil využitím derivátových fondů celk ové riziko portfolia o 30 procent proti indexu MSCI World (akcie svět). Tento fond je dostupný již od 50 000 ATS.