Několikatýdenní přerušení zasedání britského parlamentu před datem brexitu je v souladu se zákonem, rozhodl dnes soud ve Skotském Edinburghu. Skupina více než 75 opozičních zákonodárců rozhodnutí vlády napadla s tím, že je protiústavní. Soudce Raymond Doherty ale řekl, že jde o problém politický a nikoli o záležitost justice.
Královna Alžběta II. minulý týden na základě doporučení vlády nařídila, aby britský parlament nezasedal od příštího týdne až do 14. října, přičemž 31. říjen je platným termínem odchodu Británie z Evropské unie. Krok vyvolal na britské politické scéně pobouření, podle kritiků se k němu premiér Boris Johnson uchýlil ve snaze uskutečnit proti vůli zákonodárců brexit bez dohody.
Nástroj, který vláda použila, tedy ukončení jedné parlamentní schůze a následné zahájení schůze nové, je běžnou součástí britského politického systému. Aktuální případ ovšem vyvolal vášně kvůli načasování těsně před datem brexitu a také s ohledem na mimořádnou délku nařízené přestávky.
Vyjedná Boris Johnson dohodu o brexitu?
Podle soudu v Edinburghu vláda nijak nepřekročila zákony. Její počínání podle Dohertyho musí posoudit politici a voliči, nikoli soudy. Soudce připustil, že rozhodnutí zastavit práci parlamentu může za jistých okolností posuzovat i justice, prezentované argumenty jej ale nepřesvědčily, že takový postup je v tomto případě na místě. „Tohle je politické území a rozhodování, které nemůže být poměřováno právními standardy, ale jedině politickým úsudkem,“ citoval jej zpravodajský server BBC.
Nespokojení opoziční zákonodárci se proti jeho verdiktu hodlají odvolat, oznámila na twitteru poslankyně Skotské národní strany (SNP) Joanna Cherryová, která stojí v popředí této iniciativy. Podle BBC odvolací řízení téměř jistě začne ještě tento týden, mohlo by se tak dokonce stát už dnes odpoledne.
Čtěte komentář: Přichází bavič Boris, který se chce zalíbit všem. Teď to ale nepůjde
Žádosti o zablokování vládního rozhodnutí byly předloženy také soudům v Londýně a v severoirském Belfastu. V britské metropoli se věc začne projednávat ve čtvrtek.
Premiér Johnson odmítal nařčení, že několikatýdenní zablokování parlamentu představovalo pokus o to zabránit zákonodárcům promluvit do brexitového procesu. Na to prý i nový parlamentní rozvrh nechával dostatek času, zatímco zahájení nové schůze vládě umožní představit své legislativní priority.
Rozhodnutí skotského soudu vláda uvítala a uvedla, že doufá v ukončení snah „frustrovat vládu“ soudní cestou. „Jak jsme popsali, vláda potřebuje představit silnou domácí legislativní agendu, odročení parlamentu je zákonným a nutným prostředkem, jak toto zajistit,“ citovala BBC z oficiálního prohlášení.
Dále čtěte:
Smrtící koktejl pro Británii: Johnson, brexit a skotský nacionalismus
Johnson svým bombastickým jazykem přede zlatou nit. Chlubí se citováním Homéra ve starořečtině
Chce brexit i Poláky. Britská firma je za levnou sílu z Východu ráda
Johnson chce brexit s novou dohodou. Žádá ale zrušení irské pojistky
Brexit bez dohody vydá Británii napospas Trumpovi, varuje lídr opozice Corbyn
Britský parlament chce zabránit brexitu bez dohody. Johnson uvažuje o předčasných volbách