Menu Zavřít

Přes 300 milionů korun za jediný den. Pětistovka nejbohatších lidí má za sebou úspěšný půlrok

5. 7. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Pěti stům nejbohatších lidí na světě se během prvního pololetí opravdu dařilo. Podle agentury Bloomberg si od ledna vydělali celkem 852 miliard dolarů, nejvíce od konce roku 2020
  • Nejbohatší muž světa Elon Musk si během šesti měsíců přišel na 96,6 miliardy dolarů, dařilo se ale i spoluzakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi
  • Největší propad majetku zaznamenal indický magnát Guatam Adani. Procentuálně si nejvíce pohoršil americký podnikatel Carl Icahn

Nejbohatší lidé planety mají za sebou opravdu úspěšný start roku. Jen během prvních šesti měsíců si podle agentury Bloomberg přišlo 500 nejmovitějších na 852 miliard dolarů. To v přepočtu odpovídá zhruba 18,5 bilionu korun. Jednodenní výdělek tak představoval v průměru 14 milionů dolarů (asi 304,6 milionu korun).

Pro světové miliardáře se jedná o nejlepší pololetí od druhé poloviny roku 2020, kdy se trhy začaly odrážet od propadu, jenž byl důsledkem pandemie. Zisky se shodovaly i se situací na akciových trzích, a to i na pozadí zvyšujících se úrokových sazeb, krize regionálních bank a pokračující války na Ukrajině. Konkrétně index S&P 500 rostl o 16 procent a Nasdaq s 39procentním zlepšením dosáhl nejlepšího výsledku za první pololetí v celé své historii. Pomohla tomu probíhající mánie kolem umělé inteligence, která podpořila akcie technologických firem.

Miliardářům se v roce 2021 dařilo. Deset nejbohatších mužů světa si za rok vydělalo dohromady 8,8 bilionu
Přečtěte si také:

Miliardářům se v roce 2021 dařilo. Deset nejbohatších mužů světa si za rok vydělalo dohromady 8,8 bilionu

Jen podnikatel Elon Musk, který nedávno odstoupil z funkce generálního ředitele Twitteru, si do 30. června přišel na 96,6 miliardy dolarů (přibližně 2,1 bilionu korun). S jměním v hodnotě 237 miliard dolarů (téměř 5,2 bilionu korun) je majitel společností Tesla a SpaceX aktuálně nejbohatším mužem světa. Na první příčce se poněkolikáté vystřídal s majitelem francouzské skupiny LVMH Bernardem Arnaultem. Ten se svými 199 miliardami dolarů (zhruba 4,3 bilionu korun) podle agentury zůstává stále na druhém místě.

Nařčení z podvodu i rekordní propad

A zatímco se dva zmínění podnikatelé na postu nejmovitějšího z movitých střídají už od konce roku 2022, třeba spoluzakladatel Facebooku Marck Zuckerberg si od ledna připsal 60 miliard dolarů (přes 1,3 bilionu korun).

Ne pro každého miliardáře byl však tento rok úspěšný. Například indický magnát Guatam Adani zaznamenal největší pád v celém žebříčku. Jeho majetek letos klesl o 60,2 miliardy dolarů (přibližně 1,3 bilionu korun). Uškodila mu hlavně zpráva investiční společnosti Hindenburg Research. Ta koncem ledna uvedla, že se podnikatelova společnost Adani Group v průběhu desetiletí zapojila do manipulace s akciemi a účetních podvodů.

Společnost tato tvrzení popřela. Přesto Adani zaznamenal největší jednodenní ztrátu ze všech miliardářů v žebříčku, když 27. ledna přišel o necelých 21 miliard dolarů (bezmála 457 miliard korun).

bitcoin_skoleni

Čínští miliardáři ,zchudli‘ nejvíce za posledních 24 let. Doplatili na válku i přísnou protiepidemickou politiku
Přečtěte si také:

Čínští miliardáři ,zchudli‘ nejvíce za posledních 24 let. Doplatili na válku i přísnou protiepidemickou politiku

Stejná společnost pak snížila údaj o majetku dalšího miliardáře, a sice Carla Icahna. Hindenburg Research zveřejnila informaci o tom, že nakrátko prodávané akcie Icahn Enterprises jsou výrazně nadhodnocené. Icahnův čistý majetek se vzápětí snížil o 13,4 miliardy dolarů (asi 291,6 miliardy korun), tedy o 57 procent, což představuje největší procentuální pokles z celého žebříčku.

Co se týče nejbohatšího člověka planety, v hromadění bohatství pokračoval i začátkem července. Akcie Tesly v pondělí vzrostly o 6,9 procenta poté, co automobilka zveřejnila, že ve druhém čtvrtletí letošního roku dodala rekordních 466 140 vozů, čímž překonala očekávání. Díky tomu se Muskův majetek zvýšil o dalších 13 miliard (asi 282,8 miliardy korun).

  • Našli jste v článku chybu?