Spojené státy Americká vláda chce zasáhnout Rusko na citlivém místě, proto v polovině března ohlásila, že na trhu nabídne pět milionů barelů ropy. Američané tak chtějí na světových trzích srazit ceny suroviny, které jsou pro ruskou ekonomiku naprosto klíčové. Aby Rusové udrželi vyrovnaný rozpočet, potřebují, aby se barel prodával aspoň za sto dolarů. Plán však zatím nevychází. Ceny ropy na oznámení nijak nereagovaly a drží se stále na stejné úrovni. Průměrná cena barelu ropy Brent za poslední tři roky je 108 dolarů, tedy přibližně tam, kde se pohybuje i nyní.
Podle Iana Taylora, generálního ředitele společnosti Vitol, jež je jedním z největších obchodníku s nefyzickou ropou, zůstane cena ropy stabilní i letos. Na konci loňského roku věštili analytici ropě zlevňování, ale kombinace výpadků dodávek z některých zemí a regionů s rostoucí těžbou ve Spojených státech a poklesem globální poptávky udržuje ceny stabilní.
Spojené státy drží největší zásoby vytěžené ropy na světě. Zhruba 696 milionů barelů se rovná téměř sedmiměsíčnímu dovozu ropy do Spojených států. Opravdu zásadní efekt na ruskou ekonomiku by měl ale jen rozprodej veškerých amerických zásob. Ekonom a bývalý vládní poradce Philip Verleger odhadl, že prodej půl milionu barelů denně po dobu dvou let by snížil cenu ropy Brent až o 12 dolarů za barel. To by podle propočtů analytiků společnosti Colosseum zlevnilo benzin v Česku o dvě koruny na litr. Také by to znamenalo ztrátu pro ruskou státní kasu 40 miliard dolarů ročně, tedy dvou procent ruského HDP.
Největší výprodej zásob ropy proběhl před třemi lety v době války v Libyi, aby se nahradil výpadek těžby. Spojené státy tehdy prodaly 30 milionů barelů, dalších 30 milionů barelů ze svých zásob prodali členové Mezinárodní energetické agentury. Tehdy se prodejem strategických zásob podařilo stlačit cenu ropy o 7,3 procenta.
Stabilní ropa
Letošní vývoj ceny ropy Brent (v USD za barel)
Zdroj: Reuters