Menu Zavřít

Přestřelka

14. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Posílí Evropská ústava ODS pozici Česka v Unii? NE Jan Zahradil, Poslanec Evropského parlamentu za Českou republiku může v rámci Evropy jedině oslabit. Patříme v Unii mezi menší země a právě malým státům ústava ubírá, zatímco velkým přidává.

Posílí Evropská ústava ODS pozici Česka v Unii?

NE

Jan Zahradil, Poslanec Evropského parlamentu za

Českou republiku může v rámci Evropy jedině oslabit. Patříme v Unii mezi menší země a právě malým státům ústava ubírá, zatímco velkým přidává. Mění totiž způsob hlasování v Radě EU v neprospěch malých států, protože poprvé v historii evropské integrace nahrazuje takzvané vážené hlasy, doposud zvýhodňující malé země, populačním principem, výhodným pro země lidnaté. Váha našich hlasů v radě tak klesá skoro o více než třetinu oproti současnému stavu. Zároveň „ústava“ nevratně převádí další významné pravomoci z úrovně národní na úroveň evropskou, kde se mohou stát předmětem většinového hlasování. Kombinace těchto dvou faktorů zhoršuje naše postavení v EU oproti stávajícímu stavu.

ANO

bitcoin_skoleni

Libor Rouček, Poslanec Evropského parlamentu za ČSSD

Euroústava přináší řadu kompromisů -ne se vším můžu souhlasit, ale z hlediska České republiky pozitiva převažují. Proto jsem pro její přijetí také hlasoval. Je to důležitý dokument, mimo jiné například proto, že zaručí dodržování základních lidských práv. Už se nebudou opakovat věci jako Mnichov, rok 1968 a komunismus. Kolektivní systém Evropské unie tomu dokáže zabránit a ústava je jeho základním dokumentem. Evropské hodnoty, které definuje i Charta základních práv, jež je také součástí materiálu, a které jsou v ústavě přímo vytýčeny, třeba úcta k lidské důstojnosti, svoboda, demokracie, rovnost, právní stát a dodržování lidských práv, poslancům Občanské demokratické strany asi nic neříkají. Také proto asi hlasovali proti ústavě společně s takovými poslanci, jako jsou komunisté Ransdorf a Remek nebo extremista Le Pen.

  • Našli jste v článku chybu?