Menu Zavřít

Prevence je lepší než počítání, co vzala voda

9. 12. 2009
Autor: profit

Když mříže a alarm umožní uzavření pojistky proti krádežím, mohly by investice na protipovodňové zábrany umožnit pojištění proti velké vodě. Alespoň v to doufá český výrobce takových ochranných systémů.

Autor: Jakub Hněvkovský

I když by ale pojišťovny nesouhlasily, majitelům může taková prevence zachránit alespoň část majetku.

Pro obce často sužované povodněmi se na českém trhu objevila letos na podzim nová možnost, jak se velké vodě alespoň zčásti ubránit. Jde o unikátní protipovodňové dveře, vrata a zábrany vyráběné v Mnichově Hradišti. Primárně mají tyto systémy bránit majetek, zároveň by ale mohly také „obměkčit“ pojišťovny. Ty totiž v záplavových oblastech mnohdy smlouvy vůbec nechtějí uzavírat. Pokud by se ovšem majitelé nemovitostí vybavili funkčním ochranným systémem, majetek už by pojistitelný být mohl.

Zásadní je ovšem právě ona funkčnost. V současnosti se na místních komunikacích a u řek používají nejčastěji pytle s pískem, případně různé mechanické zábrany. Jejich součásti však bývají uskladněny mimo krizová místa. Doprava a sestavení si potom vyžádají určitý čas. Ten ale může hlavně u přívalových záplav utíkat velmi rychle. Podobné je to u pytlů s pískem, které do sebe navíc nasají vodu.

Tyto nevýhody řeší právě systém používaný továrnou JaP. „Od začátku jsme přemýšleli, jak to udělat, aby si majitel rodinného domku nemusel kvůli protipovodňové ochraně vybourat třeba dva roky stará vrata od garáže,“ vzpomíná na začátky vývoje majitel firmy Petr Jacina. Problém přitom nebyl se základními deskami – odlehčené, voděodolné pro mobilní zátarasy až po celokovová vrata a zábrany. Vývojáře firmy nejvíc potrápilo těsnění. Původní hmota dovážená z Anglie totiž při styku s vodou nabobtnala a zátarasy se potom těžko rozebíraly.

Řešení nalezl až nejmenovaný italský inženýr. Ve speciálních profilech (umístěných po obvodu desek) je guma, která se pod tlakem tří atmosfér nafoukne a volný prostor zcela utěsní. Výhodou je rychlost a snadná manipulace. Také demontáž je snadná – stačí vzduch vypustit a zábrany rozebrat.

Možností ochrany je několik Majitelům budov nabízí firma zhruba tři základní systémy zábran. Výrobce do vybraných míst nainstaluje držáky a majitel do nich v případě potřeby sám umístí (ze shora zasune) izolační desky a nafoukne těsnění. To vše zvládne i jeden člověk do jedné minuty. |CO JE VELKÁ VODA|
|
Povodeň co to je: přírodní katastrofa způsobená rozlitím nadměrného množství vody mimo koryta řek následky: zaplavuje území jak rychle, tak i pozvolna a dlouhodobě; dosahuje často vysokých hladin nad původně suchou zemí; zaplavuje a ničí půdu, budovy; na svědomí má i větší zvěř a lidské životy Záplava co to je: voda se šíří velmi rychle po povrchu i mimo oblast říčních toků; důvodem bývá většinou průtrž mračen následky: voda hledá rychlý odtok přes pozemek; odnáší věci i menší živočichy, zatápí sklepy |
Během záplav ale často vypadne také elektřina, a kompresor k nahuštění těsnění tak může zůstat bez energie. I s tím výrobce počítá a přes „nouzový“ ventil je těsnění možné nafouknout ručně obyčejnou pumpičkou na kolo. Je jasné, že v tomto případě se minutové zprovoznění zábrany jistě o něco protáhne. Další možností je přikoupit si malý záložní zdroj, který může fungovat nezávisle na elektrické síti. Posledním stupněm zajištění je naprosto automatická obsluha protipovodňových systémů. Ty jsou na předem vybraných místech vybaveny čidly na vodu, a pokud jsou zatopeny, systém sám zavře protipovodňové dveře nebo vrata a také nafoukne těsnění. Tento nadstandard lidé samozřejmě ocení zejména v případě, že jsou v době nečekané záplavy v práci nebo na dovolené. A cena? Různá, samozřejmě. Záleží totiž na množství a ploše utěsňovaných míst. Petr Jacina přesto z hlavy vypočte hrubý odhad pro rodinný domek v nejjednodušší variantě. Utěsnit sklepní dveře a jedno okénko, vstupní dveře plus vrata do garáže do výšky jednoho metru přijde zájemce na zhruba 50 tisíc korun. Všechny tyto úpravy je možné udělat i pro nestandardní stavby – tedy i pro starší zástavbu. V současné době je ale díky typizovaným rozměrům dveří či oken možné vyrobit i levnější zábrany – například protipovodňové dveře do sklepa. Ty stačí nasadit místo obvyklých dveří, a i v případě zaplavení sklepa je znemožněn přístup vody do obytného přízemí. Využití systémů v netypické oblasti je ovšem široké. Jedná se například o uzavření protipovodňových hrází, uzavření tunelů nebo jiných tlakových komor. „V neposlední řadě je systém schopen utěsnit i tak atypickou záležitost, jako jsou vrata přes železniční přejezd,“ chlubí se Jacina.
O bonusu lepšího pojištění se jedná**

Protipovodňové zábrany by mohly sloužit majitelům nemovitostí v oblasti pojištění proti povodni stejně jako v případě zajištění proti krádežím bezpečnostní zámky, mříže, alarmy. Firma JaP zatím jednala s pojišťovnou Kooperativa a podle ní hledá model spolupráce s ostatními pojišťovnami. „Konkrétní dohoda zatím není,“ potvrdil Milan Káňa z Kooperativy. Podle představ výrobce by pojišťovny mohly svými experty udělit protipovodňovým výrobkům, které splní jejich představy o zabezpečení majetku, určitý certifikát. Na jeho základě by pak majitelé nemovitostí při pořízení těchto zábran mohli uzavřít pojistnou smlouvu proti záplavám. „Je to běh na delší trať, ale intenzivně na tom pracujeme,“ říká Jacina.

bitcoin_skoleni

Firma oslovila v první vlně i starosty z více než čtyřicítky nejvíce vodou ohrožených obcí. „Již jsme předvedli funkčnost systému v Třebíči a Náměšti nad Oslavou,“ říká majitel firmy. Opatření totiž samozřejmě nechrání jen rodinné domky, ale také obecní nemovitosti: budovy, silnice, mosty, tunely a podobně.

Odběratelům zatím firma zajišťuje záruku podle zákona na dva roky včetně kontrol funkčnosti systému. Pokud ale pojišťovny přistoupí na certifikaci, měla by se tato lhůta prodloužit na pět let. „Zároveň už máme naplánovanou přestavbu areálu v Mnichově Hradišti, která se rozšíří i o školicí centrum. To chceme v případě zájmu nabídnout i pojistným agentům,“ plánuje Jacina.

  • Našli jste v článku chybu?