Václav Klaus přednesl s napětím očekávaný projev v Evropském parlamentu
Ten, kdo očekával, že proslov českého prezidenta v Evropském parlamentu (EP) bude aspoň trochu politicky korektní, musel být zklamán. Podle všeho ještě žádná hlava členské země EU nepřednesla v europarlamentu tak otevřený projev, který – pokud bychom ho velmi stručně shrnuli – znamenal ostrou kritiku evropského centralismu, byrokratismu a socialismu, ačkoli nezpochybnil existenci EU jako takové.
REKORDNÍ ZÁJEM Václava Klause na úvod – po vyslechnutí evropské hymny – přivítal německý předseda europarlamentu Hans-Gert Pöttering, jenž pogratuloval Česku za to, že jeho sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu. To vyvolalo u eurooptimistické části poslanců potlesk. Během Klausova projevu, který postupně gradoval a nabýval na kritičnosti, se střídaly projevy nevole a bučení ze strany obhájců Lisabonu s potleskem euroskeptiků. Pozornému posluchači neuniklo, že se tak často dělo poněkud asynchronně. Německý překlad Klausovy řeči byl totiž rychlejší, čili němečtí socialisté a lidovci nesouhlasně hlučeli o něco dříve, než začali naopak britští euroskeptici Klausovi tleskat. Nejvíce nevole vyvolala Klausova poznámka, že by se Evropskému parlamentu neměly přidávat nové pravomoci (jak navrhuje Lisabonská smlouva – pozn. red.), protože bez evropského lidu nemůže existovat demokracie na úrovni EU. Podle prezidenta by v mnoha případech bylo lepší přenést rozhodování zpět na úroveň národních států nebo ještě níže. To někteří europoslanci nepřenesli přes srdce a začali na protest opouštět svá místa. (Přesto podle vyjádření mnoha poslanců nebyly dosud na slavnostním zasedání EP tolik zaplněny poslanecké lavice.)
YES EU? NO Prezident měl v publiku na tribunách i české příznivce. Europoslankyně Jana Bobošíková zorganizovala na podporu prezidenta celou výpravu odpůrců Lisabonské smlouvy. Ti před vstupem do sálu rozdávali Klausovu knihu o Lisabonské smlouvě, dále placky a desky s nápisem No Lisbon, Yes EU. Tyto desky pak sami na tribuně rozvinuli, euroochranka jim je však ihned hbitě zabavila. Mimochodem, v Evropském parlamentu je bez povolení rovněž zakázáno fotit. Několik těchto desek však našlo využití u poslanců skupiny Nezávislost a demokracie, jejímiž členy jsou i Vladimír Železný a Nigel Farage. Ti jsou však odpůrci EU jako takové, tak desky ohnuli a zakryli nápis Yes EU.
NEŘEKL, JESTLI PODEPÍŠE Na Klausův projev kromě jiných reagoval i předseda Pöttering, což je podle všech zvyklostí nestandardní postup. Prohlásil, že v nedemokratickém parlamentu minulosti by nemohl takovou řeč pronést. „Nyní žijeme v demokracii, kde každý může vyjádřit svůj názor,“ řekl Pöttering. Poté následovala tisková konference na Stálém zastoupení České republiky v Bruselu, kde prezident vzbudil rozruch tím, že neprozradil, zdali podepíše Lisabonskou smlouvu a kde řekl, že by Česká republika v eurozóně na tom byla ekonomicky hůře než s vlastní měnou. Irský pan „No“ Declan Ganley týdeníku EURO sdělil, že Klausův projev považuje za velice odvážný. Líbilo se mu na něm, že dobře vystihl demokratický deficit Evropské unie. Projev ocenil i šéf britské euroskeptické strany UKIP Farage či poslanec za britské konzervativce Daniel Hannan. Za masopustní řeč naopak označil prezidentův proslov europoslanec za zelené Daniel Cohn-Bendit, který se s českým prezidentem nedávno dostal do křížku na Pražském hradě.
STŘÍDAVĚ OBLAČNO V Česku Klausovo bruselské představení získalo očekávaně kladné reakce především u odpůrců Lisabonské smlouvy v ODS, jako jsou Alena Páralová, europoslanec Ivo Strejček či Vlastimil Tlustý. Prezidenta za kritiku byrokracie pochválil i šéf komunistů Vojtěch Filip. Ostrou kritiku naopak sklidil u europoslanců KDU-ČSL Jana Březiny a Zuzany Roithové či u europoslance ČSSD Richarda Falbra. Poměrně smířlivě se k prezidentovu projevu postavili Jiří Paroubek a Miloslav Vlček, kteří sice s obsahem prezidentových slov nesouhlasí, ale nelíbilo se jim bučení a povykování některých europoslanců. Mirek Topolánek Klausův projev nekomentoval s tím, že prezident má právo vyjádřit svůj názor. To je v pořádku. Vždyť Klaus v Bruselu skutečně jen vyjádřil svůj názor a žádné zemětřesení se nekonalo.