Menu Zavřít

Prezidenta bych chtěl volit datovkou

26. 9. 2016
Autor: Euro.cz

Bylo by to efektivnější než kontrolovat tisíce podpisů na petičním archu

V létě jsem zaznamenal aktivity kolem možných úprav přímé volby prezidenta. Jedna varianta hovořila o 50 tisících podpisů včetně uvedení čísla občanského průkazu. Ta druhá zase o osmi tisících úředně ověřených podpisů.

Chápu tu první variantu. Uvedení čísla občanky by vedlo k eliminaci mrtvých duší, ale rozhodně ne k zamezení manipulace se jmény. Pokud bych chtěl sehnat čísla cizích občanských průkazů pro doplnění chybějících hlasů, stačí zajít na nějakou vrátnici a „získat“ knihu návštěv. Často obsahuje právě jméno, příjmení a číslo OP.

Nechápu ale ten druhý návrh. Zvlášť v dnešní době, kdy stát investuje nemalé prostředky do elektronizace státní správy.

I když nemáme občanku s elektronickou identitou, kterou by mohl využít, máme přece datové schránky, datovky! Systém umožňuje ověřit identitu občana použitím přihlašovacích údajů do datovky. A já chci volit prezidenta datovkou! Jednoduše proto, že při žádosti o její zřízení jsem byl identifi kován úředníkem státní správy v souladu s legislativou, a to na základě občanského průkazu. Moje přístupové údaje k datovce jsou de facto mým elektronickým ID. Takže si myslím, že to je dostatečné ověření mé osoby jako občana tohoto státu.

Díky své datovce mohu komunikovat s úřady elektronicky a protistrana věří, že jsem to skutečně já. Moji identitu garantuje stát. Dokonce zasílané dokumenty nemusím ani podepisovat, stačí, že je pošlu ze své datové schránky. Proč mi tedy stát nenabídne možnost volit prezidenta datovkou?

Určitě by to bylo efektivnější řešení než kontrolovat tisíce podpisů na petičním archu včetně toho, zda souhlasí číslo občanky.

bitcoin_skoleni

Systém ePortál České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přihlášení pomocí datovky umožňuje. Jsou snad osobní údaje občana vedené v systémech ČSSZ méně důležité než podpis na podpisovém archu?

O autorovi| Ing. Martin Řehořek, jednatel NEWPS. CZ s. r. o.

  • Našli jste v článku chybu?