Menu Zavřít

EU se rozpadne dřív, než z ní Česko vystoupí. Topolánek debatoval s Drahošem a Fischerem

3. 1. 2018
Autor: Tomáš Novák/Euro

Má Česko přijmout euro? Jak překlenout propast v životní úrovni mezi Českem a Západem? Proč prezident nevede diplomatické mise do Brazílie a Afriky? V předvolební debatě týdeníku Euro se sešli prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Mirek Topolánek.

Sledujte debatu Jiřího Drahoše, Pavla Fischera a Mirka Topolánka (1. část):

1. část: Jak se kandidáti vypořádali s úvodními „otázkami na tělo“? Jak hodnotí uplynulý mandát Miloše Zemana? Jakou ekonomickou diplomacii by vedli?

Jiří Drahoš i Pavel Fischer se v debatě týdeníku Euro vyslovili pro společnou evropskou měnu euro. Mirek Topolánek naopak je naprosto proti jeho přijetí. „Projekt eura je politický projekt. Jsem pro přijetí eura, ale v situaci, kdy je 80 procent proti přijetí, by bylo politickou sebevraždou přijímat euro,“ řekl Jiří Drahoš. Podle něho je třeba iniciovat debatu o euru.

Sledujte debatu Jiřího Drahoše, Pavla Fischera a Mirka Topolánka (2. část):

2. část: Co si kandidáti myslí o migrační krizi, jak by řešili nedostatek pracovníků a přijímali by ekonomické migranty? Jak by překonali přetrvávající propast mezi západní a střední Evropou?

Pavel Fischer rovněž uznává, že euro vzniklo jako politický projekt a v politickém zájmu Česka by mohlo být se k němu připojit. „Za pár let může být v životním zájmu Česka, aby v eurozóně bylo. Euro může být záchranným kruhem pro velkou část Evropské unie,“ uvedl Fischer.


Jaký je systém prezidentských voleb? Čtěte:

Vše co potřebujete vědět o volbě prezidenta 2018

Na Pražském hradě se vystřídalo 11 prezidentů:

Podívejte se na přehled


Zcela proti přijetí společné měny je expremiér Mirek Topolánek. „Euro určitě ne. Je dobré, že Česko uplatňuje samostatnou měnovou politiku, že má centrální banku,“ uvedl Topolánek. Všechny země mimo eurozónu mají podle Topolánka vyšší ekonomický růst než státy eurozóny. Většina firem už obchoduje v eurech. „Myslím, že se EU dřív rozpadne sama, než z ní Česko vystoupí,“ dodal. V tuzemsku podle něho navíc nemáme příběh, který by nás do eurozóny zavedl. Jako například baltské státy, které si chtěly zajistit určitou bezpečnost. Slovensko, aby petrifikovalo Dzurindovy reformy, Itálie měla chronické problémy se slabou měnou.

Sledujte debatu Jiřího Drahoše, Pavla Fischera a Mirka Topolánka (3. část):

3. část: Koho by prezidentští kandidáti jmenovali do bankovní rady ČNB? Jakou roli by Česko mělo v příštích letech hrát v Evropské unii? Měli bychom přijmout euro?

Podle Drahoše bychom nicméně v Evropě měli vést aktivnější a sebevědomější evropskou politiku. „Nejen si stěžovat, ale hledat spojence nejen v rámci států Visegrádu.“

Zemanova ekonomická diplomacie pod palbou

Prezidentští kandidáti se důrazně vymezili proti politice prezidenta Miloše Zemana, která je orientována na Čínu a Rusko. Velmi ostře se proti současnému prezidentovi vyjádřil Pavel Fischer. „Kancelář prezidenta republiky se prakticky rozpadla. Jsou tam nekompetentní lidé. Je neakceptovatelné, aby dávali například doporučující dopisy neznámé firmě,“ uvedl. Narážel na loňský případ, kdy kancléř Vratislav Mynář vyjádřil písemnou podporu české firmě Liglass Trading CZ.

Sledujte debatu Jiřího Drahoše, Pavla Fischera a Mirka Topolánka (4. část):

4. část: Jak by kandidáti popsali stav spravedlnosti v Česku? Jakou odpovědnost má Česko vůči Evropě?

Podle Fischera je stejně neakceptovatelné, aby se prezident obklopoval pochybnými lidmi. „Vezměme investiční skupinu CEFC, jejíž představitelé jsou v New Yorku v base a kteří chtějí v Česku kupovat TV Nova. Představitele této firmy má Zeman mezi poradci. Buď nečte noviny, nebo podceňuje zahraniční politiku ČR,“ dodal.


O volbě prezidenta čtěte více v rubrice Prezidentské volby 2018:

Zeman je nemocný člověk a slabý prezident, míní Topolánek

Ústavní soud odmítl stížnost Holovské, do prezidentských voleb smí všech devět kandidátů


Předseda představenstva čínské skupiny CEFC Jie Ťien-ming je od dubna členem poradního týmu českého prezidenta Miloše Zemana. Současnému prezidentovi je podle Fischera potřeba dopřát hlavně úspěšný odchod do důchodu. Podle Fischera by se mělo Česko výrazně zaměřit na africké země, jako je například Severní Súdán.

Ani podle Jiřího Drahoše se Zemanova „politika mnoha azimutů“ příliš neosvědčila. Kritizoval lidi, jimiž se prezident obklopuje. Jediným světlým projevem prezidenta Zemana je podle Drahoše podpora Izraele. Drahoš by výrazně otevřel českým podnikatelům cestu do Latinské Ameriky. „Strávil jsem řadu let v Brazílii. Otevřel bych Česku Brazílii. Jsem dotazován, proč Zeman necestoval nikdy s byznysovou delegací do těchto zemí. Proč vždy jen do asijských zemí a Ruska?“ řekl Drahoš.


Přečtěte si rozhovor s Mirkem Topolánkem:

Topolánek: Zeman jako prezident selhal

 Mirek Topolánek


Podle Topolánka je akutním problémem brexit. „Máme jako jedna z mála zemí obchodní přebytek s Německem a pozitivní bilanci s Británii. Musíme jednat o tom, abychom neztratili přístup na britský trh. To by byla fatální záležitost,“ uvedl. Uvedl, že Rusko a Čína mají minimální podíl na našem importu i exportu.

Stejně jako Fischer vidí příležitost v Africe. „Severní Afrika, Uganda, Rwanda, Etiopie a další jsou pro nás obrovská příležitost. Už mají Číňanů plné zuby. Kdyby neměli barterové smlouvy, stavba silnic za něco. Dávno by je vykopli,“ uvedl. Když se chystá velká smlouva české firmy v zahraničí, měl by ji podle Topolánka prezident podpořit svým výjezdem jako všude na světě.

Podívejte se na fotogalerii z debaty:

bitcoin_skoleni

Dále čtěte:

Průzkum: Zeman jasně vede, druhé kolo s Drahošem by ale bylo vyrovnané

Soud zamítl žalobu Holovské na registraci pěti prezidentských kandidátů

Topolánek obrozencem. Chce podpořit národní sebedůvěru a vlastenectví


  • Našli jste v článku chybu?