V nadzemní části jsou reprezentační prostory.
Majitelem je úspěšný podnikatel František Fabičovic. Jak sám říká: „Víno je lahodný nápoj, který člověka dokáže v různých chvílích inspirovat k přemýšlení. Při dobrém víně se vymýšlejí skvělé věci.“ Před časem se dal dohromady s technologem Filipem Lutzkým, který vyrábí ta nejlepší vína k přemýšlení. Na víno mají stejný náhled, zážitky spojené s vínem patří podle nich mezi ty nejkrásnější.
* » Co pro vás bylo prvním impulsem k vybudování Vinařství Obelisk?
Byl to spíš návrat než první impuls. Malé vinařství jsem měl již před revolucí, ale ukončil jsem ho v roce 2000. Mí předci byli vinaři, měli vinice, a tak to mám asi v genech. Byl to logický krok. Víno je můj velký koníček, mám ho rád. Je to jediný alkohol, který piju. Jsem z vinařského kraje, takže je přirozené, abych se tomu věnoval jako koníčku, i když v současné době profesionálně v podobě vinařství.
* » Celý koncept včetně designu je velmi neobvyklý, byl váš záměr odlišit se?
Ano. Cestoval jsem za vínem po Evropě i Americe, a tak jsem viděl moderní vinařské stavby, které odrážejí momentální architekturu a kulturu. Nechci stavět historické stavby, ale ty, které přísluší naší generaci. Následně se mi naskytla možnost koupit krásné místo, a pak už to šlo rychle.
* » Kdo stojí za celým designem?
Vše mají na svědomí Pavel a Hanka Bainarovi. Pracoval jsem s nimi již na projektech pro Alca Plast (firma pana Fabičovice zabývající se výrobou sanitární techniky, pozn. red.) a Obory Obelisk a měl s nimi dobré zkušenosti. Věděl jsem, že toto je právě ten design, který oni dokážou dobře zpracovat a realizovat.
* » Zaujaly mě stropní a nástěnné intarzie od umělkyně česko-ghanského původu Natálie Perkof, co mají díla symbolizovat? Chtěli jsme navázat na historické stavby z dob Lichtenštejnů a přetvořit jejich zdobené stropy do moderní podoby. Mají symbolizovat přírodu – vinice, oboru a jejich spojení. Můžete zahlédnout různé druhy dřeva, listy révy, část paroží. Je to něco jiného, něco neobvyklého. Tak jako celý koncept vinařství.
* » Česká klientela byla dlouhé roky konzervativní a nechtěla přijímat změny. Hoteliérům se to daří změnit až posledních pár let. Čím myslíte, že je to způsobeno, nechceme se přizpůsobovat změnám?
Osobně si myslím, že jsme takto nastaveni. Nejen u vína obdivujeme zahraničí, nechceme věřit vlastním lidem, i když umíme vyrobit často lepší produkty než za hranicemi. Vyrábím sanitární techniku, kterou obdivují všechny západní země, ale náš národ obdivuje italskou, která je mnohdy o tři úrovně nižší, než ta naše. Podobně je to i u vína – hoteliéři obdivují zahraniční vína, přestože na Moravě vznikají mnohdy lepší vína než ta, která se v hotelech nabízejí. Je to otázka možná jedné generace, než se celé toto myšlení změní.
* » Proč se ubytovat právě ve Vinařství Obelisk?
Nejtěžší na tom, mít vlastní ubytování, je dokázat se „napojit“ na hosty, být empatický a vědět již dopředu, co host bude chtít a co jej potěší. Tomu pak musíte vyjít vstříc. Jen tak se k vám budou lidé vracet. Nám se tohle naštěstí daří. Vinařství Obelisk stojí na skvělém místě, kde se cítím dobře nejen já, ale i návštěvníci a hosté. Z terasy vinařství je nádherný výhled na vinice a k tomu pijete vynikající víno vyrobené přímo z nich. Nezapomeňte určitě ochutnat Ryzlink rýnský. Této odrůdě se věnujeme nejvíce, a tak můžeme porovnávat různé tratě i stáří vinic.