Menu Zavřít

Přijdou noví vlastníci

25. 5. 2020
Autor: Euro.cz

Pandemie trh pročistí, z craftu se ale stal životní styl, který bude sílit, říká Jan Šuráň, šéf Českomoravského svazu minipivovarů

Poslední měsíce a týdny byly pro řadu minipivovarů těžkou zkouškou. I proto si Šuráň myslí, že přijdou noví investoři

* Bude mít jarní nouzový stav ještě větší dopad na minipivovary, nebo už jsou z nejhoršího venku?

Současná krize doléhá na minipivovary stejně jako na celou společnost. Někdo se s ní popasoval úspěšně a přežívá, někdo rezignoval, někdo prakticky nemá možnost pracovat. Zejména minipivovary, které mají hlavní odbyt ve vlastní restauraci, jsou na tom opravdu špatně. Odhaduji, že minipivovary jedou průměrně na 40 procent výstavu. Pro některé to zcela určitě bude znamenat konec provozu nebo změnu vlastníka.

* Některé minipivovary tvrdí, že se jim během nouzových opatření dařilo prodávat pivo mnohem lépe než jindy a nestačily vařit. Je to jen dočasný výkyv?

Jedná se o dočasný výkyv, který je navíc vykoupen podstatně zvýšenými náklady na stáčení piva do láhví, takže dlouhodobě je tato situace neudržitelná. Lidé si našli cestu do minipivovarů i proto, že v podstatě neměli jinou možnost, jak se dostat ke svému pivu. Hodně k tomu přispěla akce Zachraň pivo, která lidem tu cestu ukázala a řekla jim, proč tam mají jít. Jednoduchá, ale velmi účinná myšlenka, za kterou Pivovaru Kytín děkuji.

* Jaká pomoc by teď pro minipivovary byla nejúčinnější?

Co nejrychlejší návrat k normálu, tedy otevření hospod, hlavního odbytového kanálu minipivovarů. Jakékoliv odsouvání plateb pojistného, DPH, spotřební daně či nájmů je jen odsouvání problémů na pozdější dobu, o níž nikdo zatím neví, jak bude vypadat. Z našeho rychlého průzkumu mezi minipivovary vyplynulo, že na takzvané covidové úvěry jich dosáhla dvě procenta, na kurzarbeit 30 procent, na příspěvek OSVČ dalších 15 procent a jinou formu pomoci (odpuštěné nájemné, odklad splátek a tak dále) jenom sedm procent. To je zoufale málo a situaci to vůbec neřeší.

* Jak se dění letošního jara a pandemie projeví na českém craftovém trhu z dlouhodobého hlediska?

Doufám, že současná situace, kdy zákazníci našli cestu přímo do minipivovarů a poznali zblízka jejich produkci, se projeví v tom, že budou vyhledávat tato piva i nadále a jejich zájem o minipivovary a craftová piva poroste. Minipivovary poznaly, že se zákazníkovi musejí věnovat více než dosud, že mu musejí vycházet vstříc, aby tuto vlnu zájmu udržely. Ty, co měly problémy, nevydrží a jejich noví majitelé budou mít větší tah na branku. Věřím ve zkvalitnění trhu a větší zájem o řemeslná piva.

* V březnu jste odhadl, že současnou krizi by nemusela přežít až čtvrtina českých minipivovarů, tedy zhruba 120 podniků. Opravdu se to stane?

Jsem přesvědčen, že minipivovary budou žít i nadále. Jenom mnoho z nich přibere investory či změní majitele. A další budou přibývat, protože craft je prostě styl života, který bude sílit.

* Když se ohlédneme do loňska -jaký byl rok 2019 pro český craft?

Byl to rok dalšího růstu počtu minipivovarů a craftové pivo se pevně usadilo na českém pivním trhu. Velké pivovary pochopily jeho výhody a začaly intenzivněji spolupracovat s minipivovary. Výsledkem byla rostoucí pestrost pivního trhu, kdy se začala více prosazovat i piva v českém prostředí dosud nevídaná a pro českého milovníka piva hodně netradiční, například kyselá piva, kombinace technologií piva a vína a tak dále.

* Po Budějovickém Budvaru by měl letos navázat užší kooperaci s craftem -tentokrát přes vlastní pivovar Proud -i Plzeňský Prazdroj. Jak si takové chování „velkých“ vysvětlujete?

I ty největší pivovary si uvědomily potenciál craftového piva a rostoucí počet zákazníků, kteří je vyhledávají. Zkrátka spotřebitelské návyky se mění. Již není cílem vypít deset piv za večer, ale pivo si užít. Nacházet nové chutě nebo vysokou kvalitu za vyšší cenu. Velké pivovary tedy hledají cestu, jak své portfolio rozšířit a získat další zákazníky. Některé k tomu volí formu spolupráce s malými, některé chtějí mít celý proces pod kontrolou, a tak si staví malé pivovary samy.

* Jak to letos bude s vaším festivalem na Hradě? Přesunete jej na pozdější termín?

Festival minipivovarů na Pražském hradě je svým charakterem více než klasickým pivním akcím příbuzný farmářským trhům a ty jsou již povoleny. Věřím tedy, že se jej podaří uspořádat v původním termínu 12. až 13. června.

* Degustační Jarní cenu českých sládků 2020 jste nicméně museli zrušit. Proběhne ještě se zpožděním, nebo jste její letošní ročník definitivně odpískali?

Zde platí stejná podmínka. Pokud to situace umožní, Jarní cena českých sládků se uskuteční ještě letos. Původně jsme měli vyhlašovat její vítěze první jarní den, ale dá-li bůh, bude to tentokrát poslední jarní den. •

bitcoin_skoleni

O autorovi| Ondřej Stratilík • stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?