Menu Zavřít

Přiklepnuto na třetí pokus

20. 5. 2004
Autor: Euro.cz

Balík nemovitostí koupila firma specializující se na software a hardware

Stačilo přihodit dvanáct milionů a věřitelský výbor Union banky odsouhlasil na třetí pokus prodej balíku nemovitostí. Do konkursní podstaty tak přibude 183 milionů korun. Nový majitel, společnost Aspana Holding, získal celé portfolio v době, kdy banka veřejně prohlašovala, že připravuje rozprodej nemovitostí po jednotlivých objektech. Slibovala si, že tím dosáhne vyššího výnosu, než když prodá celý soubor najednou.

Nabídli málo.

V polovině ledna letošního roku vyhlásila správkyně konkursní podstaty Union banky Michaela Huserová veřejnou obchodní soutěž na prodej 24 nemovitostí. Do tendru se přihlásily celkem čtyři společnosti – Exelent, G.E.N. ze skupiny Cimex, GS Leas a O.M.G.D. Královéhradecký Exelent byl ochoten zaplatit 151 milionů korun. To ale věřitelskému výboru nestačilo. Konkursní správkyně proto vyzvala exkluzivně tyto čtyři zájemce z prvního kola, aby své nabídky přehodnotili a bance nabídli více.
„Ani exkluzivní jednání však nevedlo k prodeji, i když nabízená cena překročila 171 milionů korun,“ tvrdí Michaela Huserová. První březnový týden proto věřitelský výbor rozhodl, že po dvou neúspěšných pokusech prodat balík nemovitostí vcelku rozprodá portfolio po jednotlivých domech či menších souborech. V rozhovoru pro týdeník EURO uvedl výkonný ředitel Fondu pojištění vkladů Pavel Trnka, že celkový výnos z prodeje jednotlivých nemovitostí může být vyšší, než kdyby se prodávalo celé portfolio najednou. Na dubnovém zasedání věřitelského výboru měl být dohodnut konkrétní postup prodeje. Banka ale na začátku dubna opět změnila svůj názor. Prodáme celý balík najednou, nikoliv po částech, znělo konečné rozhodnutí. Ještě větším překvapením ale bylo, že se během doby, kdy měl tým konkursní správkyně připravovat postup pro prodej portfolia po jednotlivých nemovitostech, našel kupec celého souboru realit. „I po uzavření druhého kola trval zájem několika společností koupit všechny nemovitosti dohromady. Vyzvali jsme je proto, ať doloží svoji solventnost,“ konstatovala správkyně Michaela Huserová.

Zájem prý trval.

O celé portfolio prý projevilo zájem šest kupců, tři z nich reagovali na výzvu banky, aby doložili svou solventnost. Konkrétní nabídku kupní ceny podaly pouze dvě firmy. V poli poražených skončila firma G.E.N., patřící do holdingu Cimex. Jméno vítěze Union banka stále tají. Z informací týdeníku EURO vyplývá, že za balík nemovitostí byla ochotna nejvíce zaplatit pražská společnost Aspana Holding. Ta soubor, jehož odhad činil 256 milionů korun, ocenila na 183 milionů korun. Správkyně k dosažené ceně poznamenala, že je třeba vzít v úvahu specifičnost koupě realit z konkursu. „Daň z převodu nemovitostí, která nebude v tomto případě zanedbatelná, totiž platí v případě konkursu nabyvatel,“ uvedla Huserová s tím, že při standardním prodeji platí daň prodávající. „Samozřejmě bych byl raději, kdybychom za nemovitosti do konkursní podstaty dostali třeba miliardu. V daném okamžiku bylo ale 183 milionů nejvíce, co jsme mohli dostat. Prodat celý balík najednou bylo výhodnější než rozprodat ho po částech. V takovém případě bychom tratili na poplatcích za jednotlivé transakce,“ dodal Pavel Trnka z Fondu pojištění vkladů, který je největším věřitelem Union banky. Vítězství společnosti Aspana Holding vyvolává řadu otazníků. Firma nefigurovala mezi čtyřmi zájemci, kteří se přihlásili již do prvního kola soutěže a s nimiž banka exkluzivně jednala o prodeji. Z výpisu z obchodního rejstříku vyplývá, že Aspana Holding se zabývá maloobchodem, poskytováním softwaru, poradenstvím v oblasti softwaru a hardwaru a zpracováním dat. Realitní činnost tak pro ni bude novinkou. K 28. dubnu bylo ve firmě kompletně vyměněno představenstvo i dozorčí rada.

bitcoin_skoleni

Balíky dluhů na prodej.

Kromě nemovitostí se zkrachovalá Union banka postupně zbavuje i nedobytných pohledávek. Konkursní správkyně je nabízí ve veřejné obchodní soutěži, do níž bude zahrnuta drtivá většina portfolia úvěrových podnikatelských pohledávek. „Z celkového počtu 785 těchto položek budou vyloučeny pohledávky nevhodné k prodeji, například Invesmart, Union Group či dlužníci, se kterými bude uzavřena dohoda o prominutí části dluhu s odkládací podmínkou do konce roku,“ upřesňuje správkyně. Kolik balíků pohledávek banka prodá, prý není možné v současné době říci. „Není stanoveno konečné číslo pohledávek určených k prodeji, a proto nelze uvést počet balíků,“ tvrdí Oldřich Babický, tiskový mluvčí Union banky. Prodej prvního balíku odstartovala správkyně 3. května, druhý následoval o dva týdny později. První soubor obsahuje 77 pohledávek za 65 dlužníky. Jistiny dluhů jsou v celkové nominální hodnotě 1,63 miliardy korun. Druhý balík zahrnuje 123 pohledávek za 91 dlužníky, jejichž nesplacené jistiny dosahují 1,659 miliardy korun. Mix pohledávek je prý sestaven modelově tak, aby obsahoval reprezentativní průřez portfoliem problémových dluhů. Zájemci mohou své návrhy na odkup prvního balíku pohledávek zaslat do 28. května, v druhém případě je konec soutěže stanoven na 18. června. Jediným kritériem při soutěži je, jak stanovují podmínky, výše nabídnuté ceny. „Prodej pohledávek přinese vyšší a rychlejší výnos než dlouhodobé vymáhání a bude znamenat i významnou úsporu nákladů při dokončování konkursu. Stanovením pevné jistoty za účast v každém kole soutěže bude navíc zaručena pouze účast skutečně seriózních investorů,“ slibuje správkyně Huserová.

Vyzkoušené z realit.

Podmínky prodeje pohledávek mají některé nápadně shodné rysy s průběhem tendru na odkup balíku nemovitostí, se kterým byla spojena řada spekulací. I v případě prodeje korporátních dluhů byla stanovena vysoká jistina. Zájemce o první balík dluhů musí složit 50 milionů korun, potenciální kupec druhého souboru si musí připravit třicet milionů korun. „Po jednání věřitelského výboru, kde se podrobně diskutovalo o dosavadním průběhu první soutěže a o výsledcích znaleckých posudků, správkyně konkursní podstaty na jeho návrh upravila výši jistoty z 50 na 30 milionů korun,“ dodal Oldřich Babický. Až pro druhou soutěž také věřitelský výbor prodloužil dobu otevření dataroomu z dvanácti na čtrnáct dní. Zájemce o pohledávky musí také zaplatit půl milionu korun jako administrativní poplatek, který je nevratný. „Když prodávala Česká konsolidační agentura druhý balík pohledávek, stanovila tento poplatek na milion korun. Hodnota portfolia ale byla dvacet miliard korun,“ řekl týdeníku EURO dobře informovaný zdroj s průběhem soutěže Union banky. Konkursní správkyně nicméně považuje půlmilionový poplatek za standardní. „Prodej korporátních pohledávek byl připravován dlouhodobě a předcházela mu podrobná analýza podobných prodejů pohledávek v České republice,“ dodal Babický. „Pokud potenciální kupec v dataroomu zjistí, že o dané pohledávky nemá zájem, bude mít třicet dní na účtu banky vázány peníze v podobě jistiny. Je to způsob, jak odradit investory. Na složení peněz a na prostudování informací banka poskytuje krátkou dobu. Sama si ale na vyhlášení vítěze vyhradila měsíční lhůtu. Pro některé společnosti, hlavně zahraniční, může být splnění soutěžních podmínek problematické,“ dodává zdroj týdeníku EURO.

  • Našli jste v článku chybu?