Británie zaznamenala v době před červnovým referendem o odchodu z Evropské unie mírný útlum v přílivu přistěhovalců. Počet žádostí o azyl se naopak zvýšil zhruba o polovinu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Za rok od března 2015 do března letošního roku oproti stejnému se množství migrantů oproti předchozímu období snížil o devět tisíc. Jde o první podobný údaj od referenda, v němž se Britové rozhodli pro odchod z EU. V hlasování tehdy hrála významnou roli nespokojenost obyvatel s nárůstem imigrace v posledních letech.
Počet cizinců v Británii ve sledovaném období celkově vzrostl o 327 tisíc. Z tohoto počtu pocházelo asi 180 tisíc lidí z jiných zemí Evropské unie, což je o čtyři tisíce méně než v předchozím období, upřesnil podle Reuters britský státní statistický úřad.
V období od června 2015 do června 2016 bylo podáno v Británii více než 36 tisíc žádostí o udělení azylu, což je nejvyšší číslo za více než deset let. Jde tak o nárůst o 41 procent ve srovnání s předchozím obdobím, ve které stejnou žádost podalo téměř 26 tisíc osob. Celkový počet dětí bez doprovodu žádajících o azyl v Británii vzrostl na 3472, což je nárůst o 54 procent oproti předchozímu období.
Britská premiérka Theresa Mayová nedávno prohlásila, že výsledek plebiscitu je vzkazem obyvatel, že chtějí, aby do Británie přicházelo méně cizinců. Poukázala opět na to, že její předchůdce a zastánce dalšího členství v unii David Cameron nedodržel slib, že výrazně sníží imigraci, včetně imigrace ze zemí EU. Cameron sliboval srazit čistou migraci pod sto tisíc lidí ročně do roku 2020.
Další data ukázala, že nejčastější zemí původu přistěhovalců je Polsko. Východoevropská země vystřídala po více než deset let dominantní Indii, uvádí server BBC. Poláků v Británii žilo k minulému roku 831 tisíc, což je o téměř čtvrt milionu více než v roce 2004. Čistá migrace z Polska i dalších východoevropských zemí poklesla, výjimku představují Bulharsko a Rumunsko.