Menu Zavřít

Přímé investice do komerčních nemovitostí vzrostly

15. 7. 2011
Autor: profit

V druhém čtvrtletí roku 2011 rostly investice téměř o 50 % a Severní Amerika vystoupala až na nejvyšší příčku v objemu transakcí.

Přímé investice do komerčních nemovitostí vzrostly

Foto: Profimedia.cz

Podle předběžných výsledků expertů z Jones Lang LaSalle dosáhly globální přímé investice do komerčních nemovitostí v druhém čtvrtletí roku 2011 více než 101 miliard dolarů. To představuje nárůst o 7 % oproti předchozím třem měsícům a 47 % v porovnání s druhým čtvrtletím roku 2010.

Arthur de Haast, vedoucí oddělení mezinárodních investic v Jones Lang LaSalle, řekl: „Největší objem investic byl zaznamenán v Severní Americe, kde oživení nastalo později. Při pohledu do budoucna je patrná obava z dluhů v některých ekonomicky vyspělých zemích a riziko přehřátí na některých rozvíjejících se trzích, což vyvolá zvýšenou opatrnost a pečlivý výběr nemovitostí. Tato situace přispěje k přirozenému zpomalení oživeného trhu. Přesto nám nabídka nemovitostí na trhu dává jistotu, že objemy za celý rok dosáhnou námi odhadovaných 440 miliard dolarů.“ 

To nejdůležitější z regionů

Amerika zažila největší aktivitu od konce roku 2007 a posunula se tak na nejvyšší místo, neboť tamní aktivita dohání činnost v jiných regionech. Všechna odvětví v oblasti nemovitostí zažila ve Spojených státech silný růst, což bylo způsobeno lepší dostupností úvěrů a hladem mezi investory po možnosti nákupu výnosových nemovitostí v prostředí s tak nízkými úrokovými sazbami. Objemy investic pro daný region vzrostly o 56 % v porovnání s prvním čtvrtletím roku 2011 a dosáhly 49 miliard dolarů. Kanada také zaznamenala ostrý odraz s více než trojnásobnou aktivitou v porovnání s prvním čtvrtletím 2011. Brazílie zpomalila tempo předchozích dvou čtvrtletí, kdy byly realizovány prodeje několika velkých portfolií. Objem investičních toků v Americe by měl zůstat po celý rok silný, i když tempo růstu se očekává pomalejší než v prvních čtvrtletích. 

V Evropě, na Středním východě a v Asii (EMEA) se objem investic ve druhém čtvrtletí zastavil na  34 miliardách dolarů. Mírný růst byl však registrován ve srovnání se stejným obdobím roku 2010. Silný vzestup ve Skandinávii a v Rusku vyrovnalo mírné ochlazení ve Velké Británii a větší zpomalení v jižních státech, s výjimkou Itálie, která zaznamenala poněkud menší propad. Na Středním východě zůstává aktivita utlumená - v současné době je tento region vnímám hlavně jako zdroj kapitálu.

V Asii a Tichomoří došlo k uzavření transakcí v hodnotě 18,5 miliard dolarů a ve srovnání s předchozím čtvrtletím došlo k 30% poklesu v objemech investic, ale stále se jednalo o slušný meziroční nárůst. Přírodní katastrofy v Japonsku, které pro daný region představuje trh s největšími investicemi do nemovitostí, přispěly ke zhoršení běžného sezónního zpomalení. Není divu, že zdravé trhy jinde v regionu, včetně silného růstu v Austrálii a stabilní úrovně aktivity v Číně a Hong Kongu, nedokázaly vyrovnat tento propad.

bitcoin_skoleni

Globální předpověď

Při pohledu na zbytek roku Paul Host , ředitel průzkumu trhu globálních kapitálových investic v Jones Lang LaSalle, řekl: „Naše prognóza předpokládá v druhé polovině roku uzavření dalších transakcí v hodnotě 240 miliard dolarů. Existuje pro to několik podpůrných faktorů: Japonsko se pomalu vzpamatuje z březnových přírodních katastrof, banky dají na prodej další nemovitosti v Evropě a ve Spojených státech, některé z nich velmi kvalitní, a zdá se, že velké rozvíjející se trhy adoptují důsledky regulačních opatření bez zaznamenání většího negativního dopadu. Nicméně tempo růstu se začíná zpomalovat a tento vývoj bude pokračovat, zejména proto, že centrální banky dále zpřísňují podmínky po celém světě.

  • Našli jste v článku chybu?