Jde o krok zpátky, který nepřinese očekávané výnosy a povede jen k dalšímu zatížení poplatníků i správců daně
Stalo se již pomalu politickou tradicí v naší republice, že daňové předpisy jsou využívány k bojům politických stran o voliče, takže místo stabilního daňového systému máme něco, co svými vratkými základy připomíná domeček z karet. Pro podnikatelskou veřejnost je to samozřejmě zásadně špatně. A tak v současné době čeká v Senátu na schválení soubor zákonů přijatých (rozpuštěnou) Poslaneckou sněmovnou, a byť senátoři předběžně přislíbili, že legislativní proces nebudou komplikovat a daňové změny schválí (s trochou štěstí již v průběhu září), už nyní slyšíme, jak bude nutné po volbách, nebo ještě lépe před volbami zákonným opatřením Senátu, napravit (!) to, co je v těchto zákonech „špatné“.
Stranou ponechme, jak může rozumně uvažující člověk zvednout ruku pro schválení něčeho, o čem je přesvědčen, že to bude muset napravovat, a zkusme se zamyslet nad nejzásadnější změnou, která nás v novém roce čeká. V souvislosti s přijatou rekodifikací soukromého práva dochází k nahrazení zákona o dani dědické, darovací a dani z převodu nemovitostí novým zákonem o dani z nabytí nemovitých věcí. V podstatě dojde k úplnému zrušení dědické a darovací daně (namísto ní budou z takto nabytého majetku příjemci platit standardní daň z příjmů, pokud příslušný příjem nebude od daně osvobozen nebo pokud nezískají nemovitost) a místo daně z převodu budeme mít daň z nabytí nemovitého majetku.
Prodáváte dům či byt? Čtěte vše o dani z převodu nemovitosti
Změna poplatníka Již ze samotné záměny slova v názvu zákona vyplývá, že předmětem daně nebude převod (prodej) nemovitosti, ale její nabytí – a logicky tedy poplatníkem nebude prodávající, jako dosud, ale kupující (ale také dědic nebo obdarovaný). Jinými slovy – za to, že si kupující koupil nemovitost, bude státu odvádět daň. Předmět daně se přitom rozšiřuje nejen na nabytí nemovité věci, včetně staveb, inženýrských sítí nebo bytových či nebytových jednotek, ale též na nabytí práva stavby, spoluvlastnického podílu na nemovité věci, na nabytí při zajišťovacím převodu vlastnického práva, a dokonce též na úplatné postoupení pohledávky, je-li zajištěna zajišťovacím převodem vlastnického práva.
Zcela zásadní změna se týká osvobození vkladů nemovitostí do základního kapitálu obchodních společností. Dosud platilo, že takový převod byl osvobozen od daně za podmínky, že účast vkladatele ve společnosti trvala alespoň pět let po vkladu. Tohoto osvobození se v praxi často využívalo a převod nemovitosti podléhající dani z převodu nemovitostí se nahrazoval vkladem do základního kapitálu a následným převodem obchodního podílu. To se od Nového roku ruší. Nově bude obchodní společnost, do jejíhož základního kapitálu by byla nemovitost vkládána, povinna hradit daň z nabytí nemovitého majetku.
Oproti očekávání však v senátním tisku, alespoň prozatím, není zakotvena daňová povinnost pro převody obchodních podílů, která v původním návrhu obsažena byla – a to jako „změna ovládající osoby obchodní korporace, je-li v majetku touto obchodní korporací ovládané osoby nemovitá věc“ (ano, takto krkolomnou definici daňové povinnosti původní návrh zákona obsahoval). Uvidíme, zda se ještě v tomto směru nedočkáme nějaké změny a zda dodatečně nebudou i převody účastí na společnostech, které mají nemovitý majetek, podléhat zdanění.
Je zapotřebí konstatovat, že by to byl nonsens. Jestliže dosáhne převodce z převodu své účasti zisk, podléhá tento zisk zásadně dani z příjmů – není tedy důvod dublovat zdanění a uložit daňovou povinnost ještě nabyvateli. Novoroční lhůta Byť sazba daně zůstává čtyři procenta ze základu daně, je přesunutí daňové povinnosti na nabyvatele důvodem pro všechny potenciální zájemce o nemovitost, aby si pospíšili a vysněnou nemovitost koupili do konce letošního roku. Nepochybně nemůžeme očekávat, že přesun daňové povinnosti z prodávajícího na kupujícího povede okamžitě i ke snížení kupní ceny.
Nový zákon zavádí další řadu novinek, namátkou stanovení základu daně (zjednodušeně řečeno jím bude nabývací hodnota snížená o uznatelné výdaje; z ceny určené znaleckým posudkem se bude započítávat jen 75 procent apod.).
Přesto se nemohu zbavit dojmu, že jde o krok zpátky, že nepřinese očekávané výnosy a povede jen k dalšímu zatížení poplatníků i správců daně. Proto asi na otázku z titulku článku odpovídám – zákon přinese zásadní změny, ale rozhodně nejsem přesvědčena, že jde o změny potřebné. A už vůbec nejsem přesvědčena o tom, že půjde o změny stabilní.
Zcela zásadní změna se týká osvobození vkladů nemovitostí do základního kapitálu obchodních společností.