Menu Zavřít

Případ Sisák

4. 4. 2016
Autor: Euro.cz

Vyšetřovatelé dělají v kauze podnikatele Petra Sisáka chyby Trestní řízení proti dravému obchodníkovi Petru Sisákovi a spol. v kauze údajné insolvenční mafie dostává trhliny. Nejprve detektivy protikorupční policie překvapil insolvenční soudce z Českých Budějovic Miroslav Veselý, který měl být klíčovým jménem v případu.

Detektivům v čele s Vladislavem Hřebíčkem v zásadě oznámil, že k trestné činnosti při rozhodování o insolvenci Sisákem ovládané společnosti Via Chem Group nedošlo.

„Faktem je, že všechna vydaná rozhodnutí byla potvrzena odvolacím soudem v Praze. Třikrát se touto problematikou zabýval Ústavní soud a ani v tomto případě nebylo shledáno pochybení,“ uvedl Veselý. Informace vyplývají z textu obvinění, výslechů podezřelých i svědků, které si měl možnost týdeník Euro prostudovat. Sisákův obhájce Petr Vališ také podal na Nejvyšší státní zastupitelství podnět k dohledu nad vyšetřováním.

Soudce Veselý připomněl, že insolvenčnímu řízení bylo přítomno i státní zastupitelství. „Za celou dobu mé praxe se mě nikdo nepokusil žádným způsobem neoprávněně ovlivnit a mohu tvrdit, že bych se ani ovlivnit nedal,“ zareagoval Veselý na text obvinění Sisáka a spol.

Chyby v obvinění

Najevo vyšly ještě další věci. Policejní vyšetřovatelé vedení podplukovníkem Hřebíčkem uplatnili při sdělení obvinění Sisákovi a spol. paragraf insolvenčního zákona, který v době, kdy měl být spáchán trestný čin, neplatil. Policejní předpoklad, že v období mezi 31. prosincem 2009 a 30. červnem 2010 měly statutární orgány společnosti Via Chem Group za povinnost podat návrh na úpadek podle insolvenčního zákona, je v rozporu s tehdy platným zněním zákona. Zákon byl v roce 2009 kvůli hospodářské krizi novelizován a povinnost statutárního orgánu podávat na sebe insolvenční návrh v případě předlužení zanikla.

V usnesení o zahájení trestního řízení také chybí klíčový dokument, který má dokázat, že v inkriminovaném období Via Chem Group ani její klíčový majetek tvořený akciovým podílem v chemičce Spolchemie nemohly být v úpadku. Už v srpnu roku 2009 byla totiž uzavřena třístranná smlouva o dočasné úpravě právních vztahů mezi Via Chemem, Spolchemií a bankami – ČSOB, Komerční bankou, Raiffeisenbank, LBBW Bank a Citibank –, která zmrazila splácení všech dluhů věřitelům, a tato smlouva byla pravidelně každoročně dodatky prodlužována. V dodatku ke smlouvě z následujícího roku dokonce stojí věta, že „zásluhou uzavření smlouvy došlo po dobu jejího trvání k stabilizaci finanční situace“, argumentují právníci trestně stíhaných.

Protikorupční policie na otázky týkající se výše zmíněných zjištění odmítla zareagovat s tím, že si právo na informace vyhradil státní zástupce. „Má otevřenost je limitována trestním řádem a vzhledem k fázi trestního řízení ve vámi dotazované trestní věci se k této nebudu vyjadřovat,“ odpověděl dozorující státní zástupce Adam Borgula.

Nepovedené zatčení

Problémy si státní zástupci a vyšetřovatelé vytvořili i při samotném zatýkání desítky podezřelých. Kvůli možnému úniku informací se z popudu vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové na zatýkání podílelo minimum lidí. Za standardních okolností jsou totiž před zatýkáním podezřelí lidé nepřetržitě sledováni a odposloucháváni. To se v případě Sisáka a spol. nestalo, protože by policie věděla, že se Sisák se svým advokátem Michalem Halou chystají na cestu na Slovensko.

Policie po nevydařeném zatýkání oznámila, že se Sisák s Halou pokusili o útěk před trestním stíháním. Toto tvrzení pak musela po jednoduchém vysvětlení odjezdu hlavních podezřelých výrazně mírnit. „Mohu vám potvrdit, že jsem po policejním orgánu od počátku řízení obecně požadovala, aby přijal taková opatření, která by zajistila úspěšný výsledek realizace. Konkrétní provedení bylo na úvaze a následném provedení policejního orgánu,“ říká Lenka Bradáčová.

bitcoin_skoleni

Dokument má prokázat, že v inkriminovaném období společnost Via Chem Group ani její klíčový majetek tvořený akciovým podílem v chemičce Spolchemie nemohly být v úpadku.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?