NĚMECKO Na obnovitelné zdroje si připlatí i ty německé podniky, které si kvůli úsporám samy zřídily vlastní elektrárny – byť vyrábějí elektřinu ekologicky z větru, slunce nebo vody. Vyplývá to z novely zákona o obnovitelné energii, kterou minulý týden odsouhlasil německý parlament.
Nově budou muset takoví samozásobitelé platit poplatky na podporu ekologických zdrojů – příští rok 30 procent, v roce 2016 už 35 procent a po roce 2017 plných 40 procent. Poplatek, který je účtován všem spotřebitelům, činí pro letošek 6,24 centu za odebranou kilowatthodinu.
Snížit se má i počet firem, které jsou od poplatku osvobozeny. Zatímco v současnosti má výjimku 2100 podniků, nově by jich mělo být maximálně 1700. Pardon navíc dostanou jen firmy, které prokážou, že jsou vystaveny mezinárodní konkurenci. Do potíží se tak mohou dostat třeba mnozí provozovatelé hromadné dopravy ve velkých městech.
Novela vznikla jako kompromis mezi vládní koalicí sociálních a křesťanských demokratů (SPD a CDU) a Evropskou komisí. Ta předem signalizovala, že pokud se do podpory obnovitelných zdrojů silněji nezapojí německý průmysl, bude to brát jako nerovnou hospodářskou soutěž.
Postup Bruselu ovšem mnozí považují za vměšování. „Nutně si musíme vyjasnit unijní pravomoci,“ prohlásil Thomas Bareiss, expert CDU na energetiku.