REAKCEProsím o radu. Podle zákoníku práce přísluší za práci v noci, tedy v hodinách odpracovaných od 22:00 do 6:00, příplatek. Co když ale skončí směna ve 22:50? Mám za těchto 50 minut nárok na příplatek, nebo musí být odpracovaná celá hodina? Marcel A.
REAKCE Prosím o radu. Podle zákoníku práce přísluší za práci v noci, tedy v hodinách odpracovaných od 22:00 do 6:00, příplatek. Co když ale skončí směna ve 22:50? Mám za těchto 50 minut nárok na příplatek, nebo musí být odpracovaná celá hodina? Marcel A.
Je třeba si uvědomit, že práci přes čas lze konat jen výjimečně a že taková práce musí být se zaměstnavatelem dohodnuta. Také se lze za přesčasovou práci dohodnout na udělení náhradního volna. Nárok na zaplacení příplatků máte vždycky, za každou započatou hodinu, jež přesahuje vyměřenou pracovní dobu, ať už po zmiňované desáté večerní hodině, nebo do svátků. Příplatek za noční směnu, za práci přes čas ve všední dny, za soboty a mimořádný nástup do práce (zejména u policistů a hasičů) odpovídá 25 procentům z výměru hrubé hodinové mzdy. Dvojnásobný příplatek, tedy 50 procent, se vyplácí za práci o nedělích a ve státem uznaných svátcích bez ohledu na to, jedná-li se navíc o přesčas, mimořádný nástup nebo běžnou dobu. Stručně řečeno, příplatky se nesčítají a pokud svátek připadl na sobotu, nedostanete 25 procent za to, že je sobota plus polovinu za to, že je svátek, ale jen 50 procent. U zaměstnání, kde je pracovník placen úkolově, zůstává výše příplatku stejná, ale příplatek se vypočítává ze zaměstnancova předpokládaného nejnižšího úkolu. Úkolová norma, například to, že má zaměstnanec vyrobit řekněme 100 součástek za den, vyplývá z pracovní smlouvy a z obchodních podmínek a zvyklostí. Z této normy by se dalo vypočítat, kolik peněz by připadalo na hodinu a z toho vyvodit příplatek za dobu odpracovanou mimo běžnou pracovní dobu.
Modrozelená poradna