Menu Zavřít

Příprava jednotného evropského patentu odstartovala

10. 3. 2011
Autor: profit

Příprava jednotného evropského patentu může začít. Dohodlo se na tom 25 z 27 členských zemí Evropské unie. Proti byly jen Itálie a Španělsko, které se projektu evropského patentu zatím účastnit nebudou.

 Foto: Profimedia.cz

Evropská unie učinila historické rozhodnutí. Po třiceti letech neplodných diskusí o vytvoření jednotného evropského patentu se ve čtvrtek dohodlo 25 členských států EU, že pověří Evropskou komisi, aby připravila pravidla jednotné patentové ochrany. Jimi se pak bude řídit tato pětadvacítka, která se rozhodla využít institut tzv. posílené spolupráce. Mimo nový mechanismus zůstanou jen Itálie a Španělsko.

Jednotný evropský patent by měl ušetřit firmám až čtvrt miliardy eur za rok, odhaduje Evropská komise. Firmy by tím dostaly jednotnou patentovou ochranu pro velkou většinu Evropské unie. V budoucnu by už například nemusely překládat své patenty do jazyků všech států, kde chtějí patenty uplatňovat. Napříště by patenty měly být dostupné pouze v angličtině, němčině a francouzštině. Pro obchodní jednání mezi firmami ovšem bude možné používat i překlady do dalších jazyků.

Co je posílená spolupráce

Posílená spolupráce je mechanismus, který umožní několika členským zemím si dohodnout nová pravidla nad rámec platného unijního práva. Musí být však splněny následující podmínky:
EU se nedokáže dohodnout jako celek.
Musí se jí účastnit minimálně devět států, a to se svolením Evropské komise.
Spuštění spolupráce musí odsouhlasit Evropský parlament a kvalifikovaná většina Rady EU.
Diskusí v rámci posílené spolupráce se mohou účastnit i ostatní státy, ale bez hlasovacích práv.
Do posílené spolupráce se mohou kdykoli další státy zapojit.

V ideálním případě by měla vzniknout také instituce, která by řešila patentové spory. Zatím musí firmy vymáhat platnost svých patentů u národních soudů v jednotlivých členských státech, protože nejde o jeden patent, ale ve skutečnosti o balík jednotlivých národních patentů registrovaný u Evropského patentového úřadu.

Detaily nového mechanismu nyní vymyslí Evropská komise. „Do 30. března Komise připraví pravidla pro fungování evropského patentu. Otázkou jednotného patentového soudnictví se budeme zabývat následně,“ uvedl na zasedání Rady Michel Barnier, komisař pro vnitřní trh.

Právě jednotné vymáhání evropských patentů je jedním z klíčových prvků budoucího mechanismu. Případné vytvoření jednoho evropského patentového soudu ovšem 8. března zpochybnil Evropský soudní dvůr. Taková soudní instituce nemá podle soudu oporu v zakládajících smlouvách Evropské unie a neměla by tedy právo vykládat unijní právní normy. (Více si přečtete v článku Evropský soud zkomplikoval cestu za evropským patentem)

Toto rozhodnutí Evropského soudního dvora ovšem není podle právní služby Rady Evropské unie překážkou, aby se členské státy vydaly na cestu posílené spolupráce. „Stanovisko ESD se věnuje patentovému soudnictví a nikoli udělování patentů. Tyto otázky musíme řešit odděleně. Evropský patent je klíčový pro posílení inovační schopnosti a konkurenceschopnosti EU,“ připomněl Peter Hintze z německého ministerstva hospodářství a technologií.

Vytvoření evropského patentu podpořilo i Česko. „Jsme pro, i když bychom si dokázali představit i jednodušší systém jen s jedním jazykem, angličtinou. Rozhodnutí ESD není překážka pro spuštění posílené spolupráce. Ale je třeba ho dál analyzovat,“ uvedl na zasedání Rady Martin Tlapa, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Jednotný patent na území Evropské unie velmi vítáme a dlouhodobě prosazujeme, aby se k němu Česká republika připojila. Je to průlomová iniciativa, která zjednodušuje podnikání v celém prostoru EU, znamená omezení byrokratické zátěže pro firmy a podnikatele, přináší evropským podnikům větší ochranu a přispívá k posílení jejich konkurenceschopnosti. Pokud se má Evropa zaměřovat na inovace, pak je patent EU jednoznačně správným krokem,“ konstatoval prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

bitcoin_skoleni

Itálie a Španělsko se spolupráce na vytvoření evropského patentu nechtějí účastnit, protože považují za diskriminaci, že patenty se nebudou překládat i do španělštiny a italštiny. Navíc tvrdí, že Evropský soudní dvůr jasně řekl, že nynější úvahy o jednotném patentu jsou mrtvé. Zároveň hrozí, že vytvoření posílené spolupráce u soudního dvora napadnou.

 

  • Našli jste v článku chybu?