ČESKÝ TELECOMVětšinový podíl ve společnosti Český Telecom zatím nebude prodán na burze. Nejvíce ve veřejné soutěži za akcie Telecomu nabízí konsorcium firem PPF/J&T/InWay - přes 70 miliard korun. Všech pět uchazečů o Český Telecom pustila vláda minulý týden do dalšího kola privatizace.
**ČESKÝ TELECOM
Většinový podíl ve společnosti Český Telecom zatím nebude prodán na burze. Nejvíce ve veřejné soutěži za akcie Telecomu nabízí konsorcium firem PPF/J&T/InWay - přes 70 miliard korun.
Všech pět uchazečů o Český Telecom pustila vláda minulý týden do dalšího kola privatizace. Potenciální kupci podali předběžné nabídky na koupi 51 procent akcií Telecomu.
Tuzemský zájemce, finanční konsorcium PPF/J&T/InWay, se musí podle požadavků mezirezortní komise spojit s významným telekomunikačním operátorem (alespoň tak velikým, jako je samotný Telecom). Podobný krok má učinit i druhý finanční investor, konsorcium Blackstone/CVC/Providence. Zbylí tři zájemci -telekomunikační firmy Belgacom, Swisscom, Telefónica - postoupili bez připomínek.
Původní zprávy naznačovaly, že se o Telecom uchází výrazně více investorů. Řada z nich však postupně odpadávala. Podle agenturních zpráv nabídl za domácí telekomunikační jedničku nejméně Swisscom, a to 60,9 miliardy korun. Belgacom je údajně ochoten dát 68,3 miliardy a Telefónica 69 miliard korun. Finanční konsorcium Blackstone/CVC/Providence přišlo s nabídkou 67,5 miliardy. Nejvíce je ochotna za majoritu v Telecomu zaplatit česká finanční skupina PPF spolu se slovenskou J&T a firmou InWay: 71,3 miliardy korun.
Do 29. března musí zájemci podat závaznou cenovou nabídku. Vláda by měla o vítězi rozhodnout počátkem dubna, pravděpodobně na zasedání ve středu 6. dubna. „Pro vládu v tuto chvíli není žádné pořadí,“ komentoval rozhodnutí vlády ministr financí Bohuslav Sobotka. Platba za Telecom proběhne podle ministra v takové měně, na které se dohodne vláda s Českou národní bankou.
I přes pokračování přímého prodeje se vláda nevzdává myšlenky prodat Telecom na burze. Pokud se totiž přímý prodej z libovolného důvodu neuskuteční, přijde na řadu prodej přes kapitálové trhy.
Ve střední Evropě je Český Telecom ve svém odvětví jedinou firmou, která je stále větší částí ve státních rukou. Po privatizaci zcela přejde do soukromého sektoru a vláda už nebude mít nad podnikem žádnou kontrolu.
Podle spekulací by mohl být Telecom po prodeji opět rozdělen na dvě samostatné firmy - Eurotel a Český Telecom. Názor odborníků však není jednotný. Shodují se nicméně v tom, že na klienty obou firem by takový krok neměl závažný dopad.