Nejvíce se snížil odbyt másla, kávy a dehydrovaných polévek
Nesycené nealko nápoje, jogurtová mléka, cereálie a víno v lahvích jsou výrobky, o něž se zájem v českém maloobchodu nejvíce zvyšuje. Částka, kterou za ně utratili zákazníci, se od července 2003 do července 2004 zvýšila téměř o šest set milionů korun. Ve stejném období poklesl naopak zájem o tradiční potraviny: máslo, majonézy, dehydrované polévky a kávu. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti ACNielsen v českých hypermarketech, supermarketech a menších prodejnách. „Hodnota prodeje potravin a nápojů v tuzemském maloobchodě se zvýšila pouze o dvě procenta. To je sice srovnatelné se zbytkem Evropy, ale představuje to jen polovinu tempa růstu celosvětových výdajů na toto zboží, a je to dokonce pětkrát méně ve srovnání s ostatními rozvíjejícími se trhy, mezi něž Česko stále ještě patří,“ řekl týdeníku EURO analytik ACNielsen Jaroslav Samek.
Porodnosti navzdory.
Výsledky výzkumu dokládají, že se čeští konzumenti se stále více přiklánějí ke zdravé výživě a vzrůstá jejich zájem o produkty odpovídající nárokům rychlého životního stylu. „Je to dobře vidět například na růstu odbytu jogurtových nápojů. Jejich konzumace je totiž snazší a rychlejší než klasických jogurtů. Příklonem Čechů k pohodlí lze vysvětlit také zvýšení prodeje dětských kaší a hotových jídel pro malé děti, přestože dětí v Česku ubývá. Zájem o ně se od července do července zvýšil o devět procent. To je dvaapůlkrát více než celosvětový růst prodeje těchto potravin pro děti. Navíc se rychle rozšiřuje i sortiment, vznikají nové produkty, jako jsou čaje, sušenky a mixované masové směsi pro kojence,“ uvedl Samek.
Prodej alkoholických nápojů se za sledované období v Česku zvýšil o tři procenta. Zásluhu na tom však mají téměř výhradně víno a pivo, jejichž odbyt vzrostl o deset, respektive tři procenta. Naopak prodej hořkých a bylinných likérů se o šest procent snížil. Trend potvrzuje i pětinový pokles produkce největšího domácího výrobce likérů Stock Božkov. „Nástupu vína pomáhají řetězce, protože mu dávají výrazně větší prostor ve své nabídce a rozšiřují sortiment,“ říká Samek. I tak však Češi zůstávají národem pivařů, absolutní přírůstek prodeje piva činil 251,5 milionu a vína jen 242,3 milionu korun.
Řetězce na vzestupu.
Průzkum potvrdil i rostoucí roli privátních značek maloobchodních řetězců. „Jejich podíl na maloobchodních tržbách se zvýšil o desetinu na 4,8 procenta. Například prodej čajů pod značkami řetězců vzrostl o 127 procent. Přesto penetrace privátních značek v této kategorii nepřesáhla 5,6 procenta,“ potvrzuje Samek. „Přitom lze očekávat, že jejich význam se bude nadále zvyšovat, například u společnosti Tesco ve Velké Británii dosahují privátní značky až polovinu obratu. Český trh je ve vývoji asi o pět až šest let pozadu. Růst podílu privátních značek však bude selektivní,“ řekl ředitel české pobočky ACNielsen Christos Constantinou. „Navíc podíl privátních značek souvisí s mírou koncentrace maloobchodu, která je v České republice stále asi o 20 procentních bodů nižší než v západní Evropě. A jelikož koncentrace poroste, budou se rozšiřovat i privátní značky,“ dodal Constantinou.
„Podíl prodeje zboží pod naší značkou se příliš od trhu neliší a pohybuje se mezi pěti až šesti procenty. Do budoucna však určitě poroste, dnes máme v portfoliu 2500 takových produktů a letos zavedeme dalších 400,“ sdělila týdeníku EURO Eva Williamsová, mluvčí společnosti Tesco Stores. „Privátní značky představují zajímavou šanci i pro české firmy. Již nyní podíl tuzemských dodavatelů potravinářských výrobků pod privátními značkami přesahuje osmdesát procent jejich celkových prodejů. Řada firem se díky nim dostala i na regionální středoevropský trh. Takto se prosadily například mléčné rýže z Mlékárny Kunín, dětské pleny od firmy Ontex či smetanové krémy z Olmy. Ty pod naší značkou prodáváme kromě Česka i na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Tyto prodeje často představují pro výrobce zajímavý nárůst prodejů bez nákladů na marketing,“ konstatovala Williamsová.
Přesto i v České republice existují skupiny výrobků, v nichž podíl privátních značek poklesl. Jde především o limonády a balené vody, kde míra penetrace značek řetězců klesla o šestnáct procent, respektive o šest procent. „Privátní značky se jako první objevují v prodejně silných kategoriích, jako jsou limonády a balené vody, pokud však nepřijde žádná inovace, po čase zájem spotřebitelů upadá,“ vysvětluje Samek.