Když ve čtvrtek přiznala bezpečnost dobývání ropy a plynu z hornin pomocí takzvaného frakování rovněž americká vládní Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), nezbylo odpůrcům této těžby už mnoho v ruce. Zjištění EPA nepřekvapí nikoho, kdo o těžbě z břidlicových ložisek v USA něco ví, a ukazuje na podvodnost argumentů těch politiků, kteří v některých levicově orientovaných státech USA frakování zakázali.
“Nenalezli jsme doklady, že by tyto mechanismy (tlakové vstřikování chemicky upravené vody a písku do hluboké horniny s cílem vytěsnit z ní ropu či plyn) vedly ve Spojených státech k rozšířeným a systematickým dopadům na zdroje pitné vody,“ konstatovala EPA ve zprávě, která je výsledkem pěti let zkoumání a která má téměř 1400 stran a řadu příloh.
Jak napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ), zelená hnutí vyvolávají spekulativní obavy z toho, že při frakování pronikají do vodních zdrojů toxické směsi, které znehodnocují pitnou vodu. Státy jako je New York, Maryland, Kalifornie a Vermont toho využily jako záminky k zavedení moratoria na frakování nebo k jeho zákazům.
Přečtěte si: Polský sen o frakování asi končí, průzkum vzdal poslední těžař z ciziny
Studie EPA je ale dosud nejúplnějším a nejhlubším průzkumem těchto rizik a její závěry jsou pozoruhodné. Snahou federální agentury bylo najít si výmluvu pro převzetí regulace frakování od států, které svou práci dělají dobře, píše WSJ. Kdyby tak existoval jakýkoli důkaz širší nebezpečnosti frakování, EPA by jej určitě nalezla.
Pro Obamovu administrativu je zjištění EPA něčím podobným, jako když se Bushově vládě nepodařilo nalézt v Iráku zbraně hromadného ničení. EPA dokonce připouští, že boom těžby ropy a plynu v USA „zvýšil domácí nabídku energetických surovin a řadě oblastí v USA přinesl hospodářský prospěch“.
Ne ale všem, podotýká WSJ. Jednou z výjimek je stát New York, jehož demokratický guvernér Andrew Cuomo loni po svém znovuzvolení frakování vlastním výnosem zakázal, třebaže v kampani naznačoval opak. Na území tohoto státu zasahuje obří břidlicová formace Marcellus, na níž se v sousední Pensylvánii k užitku regionu postiženého deindustrializací prudce rozvíjejí těžební aktivity.
Oživení chudých regionů
Cuomovo ministerstvo zdravotnictví ale po volbách vydalo zprávu plnou pochybných tvrzení a korunovanou závěrem, že nemůže „s absolutní vědeckou jistotou“ - jako kdyby něco takového vůbec existovalo - říci, že frakování neohrožuje veřejnost.
Zpráva odkazovala právě na možnost kontaminace zdrojů vody a zhoršení kvality pitné vody. Jinými slovy, Cuomovi zaměstnanci nedokázali najít doklady, že frakování škodí vodě, tak se to zakázalo, dokud něco nenajdou, píše list.
Chudé regiony státu New York se tedy podle listu „musí sklonit před zelenými pověrami elit z New York City“. Města Rochester a Buffalo, která by se mohla stát centry energetické renesance na severovýchodě USA, jsou přitom třetí a čtvrtou nejchudší městskou oblastí v Americe po Detroitu a Clevelandu. Když frakování požehnala i EPA, vidí Cuomovo vypočítavé politikaření v plném světle celý svět, uzavírá list.
Čtěte také:
Břidlicová revoluce do Evropy nikdy nedorazí, míní šéf plynárenské unie
Těžba ropy a plynu vyvolala řadu zemětřesení, potvrdili vědci v USA