Jihokorejská Národní zpravodajská služba (NIS) přiznala, že se snažila ovlivnit výsledky prezidentských i parlamentních voleb v zemi v roce 2012. Špioni na internetu skrytě agitovali ve prospěch tehdy vládnoucích konzervativců. Souzený exšéf NIS nařídil i sledování opozice a umlčení médií.
Po dobu více než dvou let před volbami v roce 2012 založilo oddělení NIS pro kybernetickou válku třicet zvláštních týmů. Ty najímaly civilisty znalé internetu, aby na webových stránkách a sociálních sítích šířili názory vlády. Opačná stanoviska měli potírat jako údajné pokusy pro-severokorejských sil poškodit Soul.
Bývalý šéf NIS Won Se-hun podle kontrolních závěrů nařídil rozvědce, aby také sledovala členy opozice a umlčela nepohodlné novináře. Sám nyní stojí před soudem kvůli pomlouvačné on-line kampani proti současnému liberálnímu prezidentovi Mun Če-inovi.
Jižní Koreji tehdy vládl konzervativní prezident I Mjong-bak. Volby hlavy státu v prosinci 2012 vyhrála konzervativní politička Pak Kun-hje, která porazila kandidáta levého středu Mun Če-ina.
Na „fake news“ s odborníky. Facebook najal manažerku New York Times
Pak Kun-hje letos v březnu sesadil parlament po obřím skandálu, do nějž je zapletena i jedna z nejvýznamnějších jihokorejských firem Samsung. Ve stejné době byla exprezidentka vzata do vazby. Souzena je pro obvinění z korupce a zneužití moci.
Mluvčí dnes opoziční a přejmenované strany Pak Kun-hje řekl, že NIS zahájila vlastní přezkum z politických důvodů. „NIC uvedla, že se bude držet dál od politiky, ale spuštěním tohoto vyšetřování se do ní znovu zamotává,“ prohlásil.
Ke KLDR vstřícnější Mun Če-in zvítězil v předčasných prezidentských volbách letos v květnu. Slíbil, že NIS zreformuje, aby se zabránilo jejímu vměšování do voleb. Rozvědka se má napříště věnovat pouze sběru a vyhodnocování informací o KLDR a dalších zahraničních záležitostech.
Přečtěte si také: