Obec Okrouhlice leží jihozápadně od Havlíčkova Brodu při středním toku Sázavy. Dominuje jí jednoduchý barokní zámek s mohutnou věží, který je nyní na prodej.
Zámek Okrouhlice Obec Okrouhlice leží jihozápadně od Havlíčkova Brodu při středním toku Sázavy. Dominuje jí jednoduchý barokní zámek s mohutnou věží, který je nyní na prodej.
Zámek Okrouhlice stojí na mírném návrší v jihovýchodní části stejnojmenné obce. Kdysi mu dominovala vysoká věž s barokní bání, která byla po požáru v roce 1862 nahrazena dnešní rovnou střechou s věžičkou.
Další úpravy pak přišly v polovině 20. století, kdy byl objekt využíván pro průmyslové účely. Zmizela někdejší honosná výzdoba a do interiérů se místo nábytku a sbírek stěhovaly stroje.
Společnost Karlovarský porcelán zde až do roku 2003 vyráběla keramiku, poté však zámek osiřel a začal rychle chátrat. Současný majitel Josef Aleš chtěl v areálu otevřít chráněnou dílnu, z projektu ale nakonec sešlo a objekt je nyní na prodej. Cena činí 7,5 milionu korun.
POPIS OBJEKTU
název - zámek Okrouhlice
místo - Okrouhlice
kraj - Vysočina
adresa - č. p. 1
typ - zámek
stav - chátrající
využití - žádné
kult. památka - od roku 1958
nabízí - Josef Aleš
cena - 7,5 milionu Kč
kontakt - josefales@seznam.cz
U sázavského brodu
Vznik obce Okrouhlice spadá do 13. století. První písemné zmínky pocházejí z roku 1207, kdy byl ve Vilémově u Golčova Jeníkova založen benediktinský klášter, jehož úkolem byla kolonizace rozsáhlého území podél Sázavy.
Nedaleko Okrouhlice se nacházel jez, který byl hojně využíván. K jeho střežení proto brzy vznikla tvrz, kterou držela drobná šlechta. V 15. století to byl například Ruprecht z Okrouhlice, jehož podpis je na listu české šlechty proti upálení Mistra Jana Husa.
Po bitvě na Bílé hoře získala zdejší panství cizí vrchnost. V držení okrouhlické tvrze se vystřídali Adolbrandiové, Papenheimové či Solmsové a objekt začal chátrat. Teprve vdova po hraběti Solmsovi nechala roku 1680 staré sídlo přestavět na dvoukřídlý barokní zámek s věží, čímž obec znovu nabyla na významu.
Od Straky k porcelánu
Roku 1708 získal Okrouhlici císařský tajný rada a komorník Petr Straka z Nedabylic, známý založením Studentské nadace, která v letech 1891 až 1896 vybudovala Strakovu akademii v Praze, současné sídlo vlády. Zámek si velmi oblíbil a jeho působení zde dodnes připomíná rodový erb nad vchodem.
Požár v 19. století však objekt výrazně poznamenal. Byla snížena zmíněná věž a provizorně opravené budovy nadále sloužily už jen potřebám ústavu zchudlých šlechtičen. Počátkem 20. století byl zámek dokonce pronajímán k bydlení a téměř ztratil historický ráz.
Po druhé světové válce se stal na více než padesát let majetkem podniku Karlovarský porcelán se sídlem ve Staré Roli. Po ukončení výroby v roce 2003 se hned několik soukromých podnikatelů pokoušelo uvolněné prostory využít, zatím však bez úspěchu.