Česká diplomacie se opět scvrkla. Minulou středu vláda rozhodla o uzavření šesti zastupitelských úřadů v mimoevropských destinacích. Mezi zrušenými ambasádami se objevila i Keňa. Tuto východoafrickou zemi přitom ročně navštíví několik tisíc Čechů a český export se od roku 2007 zvýšil o 360 procent. Hlavní město Nairobi je jedním ze čtyř hlavních sídel OSN ve světě. Důvodem pro uzavření byl slib vlády, že nalezne úspory ve všech resortech. „Rozhodnutí to je bolestné. Věřím ovšem, že ekonomická situace nám v dohledné době umožní posílit naše zastoupení v zahraničí,“ prohlásil po jednání vlády 1. náměstek ministra zahraniční Jiří Schneider.
Provozní náklady na chod ambasády se pohybují zhruba v rozmezí pěti až osmi milionů korun. O zisk z případného prodeje nemovitého majetku se ministerstvo zahraničních věcí (MZV) musí dělit s ministerstvem financí (MF). V Keni po sobě Česko zanechá nedávno zrekonstruovanou rezidenci a majetek v hodnotě více než sto milionů korun. „Každý ví, že oznámit nejdřív uzavření úřadu a pak řešit jeho prodej, je naprostá pitomost. Je jasné, že stát půjde s cenou dolů, chce se totiž nepotřebného majetku zbavit,“ upozornil týdeník EURO zkušený diplomat, jenž si nepřál být jmenován. MZV nesmí prodat majetek pod cenou stanovenou MF. Tím se však dostává do slepé uličky. Nemá v zemi diplomaty, pouze nevyužitý majetek, který je v podstatě neprodejný. „V (tanzanském) Dáresalámu prodáváme budovu zrušené ambasády od roku 1993,“ dodal úředník.
To, že mise v Nairobi je skutečně živá, dokládá i fakt, že český velvyslanec v zemi je odpovědný za diplomatické vztahy s osmi sousedními státy. Česko vyklízí rozsáhlé teritorium, kde se nachází například exponované Somálsko. Přes Evropský rozvojový fond Evropské unie, kam přispíváme částkou 3,5 miliardy korun, má jít do Keni na projekty rozvojové spolupráce až do roku 2013 celkem 400 milionů eur. V zemi mají své zájmy rovněž čeští exportéři.
„Je to pro nás problém. V Keni máme rozjednány projekty za 100 až 150 milionů korun. Jednáme s námořnictvem a ozbrojenými složkami. Ambasáda nám byla vždy velmi nápomocna,“ uvedl pro týdeník EURO Lubomír Kovařík, generální ředitel České zbrojovky. Zástupci podnikatelských kruhů obecně žehrají nad trendem uzavírání českých misí ve světě. „Nerozumím tomu, proč se nezavírá v Evropě, například v Lucembursku,“ ptá se Dagmar Kuchtová ze Svazu průmyslu a dopravy.