Státu nesmyslně nosíme data, která sám vlastní Dlouho se snažím pochopit, proč musím do veřejných zakázek přikládat pořád papírové verze kvalifi -kačních dokladů, když jsou běžně k dispozici v elektronické formě a posílají je samotné úřady. Proč v době, kdy si je zadavatel schopen sám zjistit většinu informací (např. nedoplatky u finančního úřadu), musím mu totéž předkládat na papíře? Pokud se chci „výběrka“ účastnit, musím všechno tisknout. Často i vícekrát, to když zadavatel požaduje dodat nabídku v několika kopiích. Vyrábím „papír pro papír“.
Například zadavatel požaduje v rámci nabídky výpis z rejstříku trestů v papírové podobě.
Ten získám elektronicky, rychle a jednoduše přes CzechPOINT@home do své datovky. Jenže pak musím z elektronického originálu udělat papír. Stát mě nutí konvertovat dokument do papírové podoby. Absurdní? Nepochybně.
Proč potřebuje stát něco, co mu de facto přinášejí zájemci z informačních systémů veřejné správy, tedy z dat, která sám vlastní? Přitom ke štěstí (troufám si tvrdit, že nejenom mému) by mi bohatě stačilo, kdybych mohl v den podání nabídky veřejné zakázky poslat datovou zprávu s elektronickými originály kvalifi kačních dokumentů, tj. ty materiály, o které si stejně předtím žádám u různých úřadů elektronicky.
Jak je známo, k dodané datové zprávě obdrží adresát doručenku. Datovou zprávu lze archivovat pro pozdější využití – v tomto případě například ke kontrole splnění kvalifi kačních požadavků. Datovou zprávu lze ověřit, zda nebyla v čase změněna, zda prošla systémem datových schránek. Prostě nabízí dostatek mechanismů k prokázání pravosti. Troufám si tvrdit, že dokonce mnohem víc než obyčejná papírová nabídka uchazeče. Tak proč nás stát pořád nutí tisknout papír za papírem místo toho, aby plnohodnotně využíval své vlastní dobře fungující systémy a ulehčil práci nejen sobě, ale i nám občanům?
Najde se konečně někdo, komu budou stačit elektronické originály?
O autorovi| Ing. Martin Řehořek, jednatel NEWPS. CZ s. r. o.