Obvodní soud pro Prahu 2 vynesl v pondělí 7. května dlouho očekávaný verdikt v kauze privatizace státního podílu v těžební společnosti OKD. Konstrukci vyšetřovatelů a státního zastupitelství, podle kterého znalec Rudolf Doucha a bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek spáchali trestný čin a připravili stát o téměř šest miliard korun, soudkyně Iva Fialová doslova smetla ze stolu.
Neznamená to, že by prodej 46procentního podílu státu v OKD, schválený vládou Stanislav Grosse i na základě Douchova posudku v září 2004, byl křišťálově čistý.
Problém byl v kvalitě podané žaloby a důkazů. „Přípravné řízení bylo provedeno velice ledabyle a soud byl nucen nahrazovat činnost orgánů přípravného řízení,“ konstatovala soudkyně. Upozornila také na fakt, že žaloba byla podána až v roce 2014, celých deset let od prodeje akcií OKD.
Podle vyšetřovatelů vypracoval znalec Doucha zkreslený a nekvalitní posudek, do kterého zapomněl zahrnout dvě desítky dceřiných firem OKD. Současně podhodnotil cenu rozsáhlého bytového fondu OKD, kdy jeden byt v průměru ocenil na 50 tisíc korun. Kuta a Škurek se provinili tím, že vypracování posudku Douchovi zadali.
Ve prospěch obviněných hovoří fakt, že podíl v OKD mohl stát těžko prodat výhodněji. Majoritu drželi byznysmeni Viktor Koláček a Petr Otava starší, kteří nepouštěli stát k rozhodování. Objevila se též podezření z vyvádění zisků z důlní firmy. Na vyšší částku neohodnotil OKD ani trh; na pražské burze se počátkem roku 2004 akcie OKD obchodovaly po 300 korunách za kus, což odpovídalo částce 3,2 miliardy za celý státní podíl. Vláda nakonec podíl prodala za 4,1 miliardy.