Menu Zavřít

Prodej pod cenou

29. 12. 2004
Autor: Euro.cz

Chemička svolává na leden dvě mimořádné valné hromady

Firma Spolchemie přichází ročně údajně o několik stovek milionů korun. „Jsou to peníze, které společnost tratí tím, že prodává část produkce pod cenou,“ sdělil týdeníku EURO investiční manažer společnosti Arca Capital Bohemia Miroslav Jirounek. Arca před časem koupila od Fondu národního majetku minoritní balík akcií Spolchemie a chce získat majoritní podíl.
Na světě existují pouze čtyři producenti louhu draselného (KOH), kteří jsou schopni vyrábět zmíněnou látku v granulované konzistenci a ve vysoké kvalitě potřebné pro farmaceutický průmysl. Po jednom sídlí v USA a Japonsku, dva v Evropě, a jedním z nich je i ústecká Spolchemie.
„Právě vysoká čistota produktu je základem pro vysokou míru přidané hodnoty ve srovnání se standardní jakostí. Za tunu vysoce čistého farmaceutického louhu draselného se na světových trzích platí až 2800 dolarů. Spolchemie ho prodává, jak uvádějí její účetní výkazy, v průměru za 689 dolarů,“ sdělil Jirounek.

Drahá exkluzivita.

V roce 2001 podepsala Spolchemie exkluzivní smlouvu se švédskou firmou EKA Chemicals AB na prodej vysoce kvalitních louhů. Arca Capital tvrdí, že uzavřená dohoda je pro Spolchemii nevýhodná. Nejen v ceně, která dosahuje zhruba 24 procent skutečné hodnoty, ale také ve vyklizení trhu, respektive jeho postoupení jednomu ze tří světových konkurentů.
„Spolchemie plánuje vyrobit v roce 2004 přes dvaadvacet tisíc tun hydroxidu draselného. Potenciální ztráta z prodeje jedné tuny louhu se pohybuje kolem 50 tisíc korun, celková odpovídá několika stovkám milionů ročně,“ upozornil Jirounek.

Hrozí žalobou.

Šéf Spolchemie Martin Procházka považuje podobná tvrzení za nesmyslná. „Problém spočívá v tom, že prodáváme velké množství louhu, a to různého složení. Na jedné straně je to farmaceutické zboží nejvyšší kvality, jehož ceny se pohybují zhruba kolem dvou tisíc dolarů. Zboží technické kvality prodáváme za ceny, které jsou někde kolem 500 až 600 dolarů za tunu,“ sdělil týdeníku EURO. Procházka tvrdí, že superčistého louhu je jen omezené množství a Spolchemie ovládá kolem deseti procent světového trhu s touto surovinou.
„Vyrábíme i technické zboží, kterého prodáme půl vlaku denně, a samozřejmě za zcela jiné ceny, než kolik počítáme za superčistou surovinu. Arca vzala průměrnou cenu za všechen prodaný louh,“ dodal Procházka. Arca Capital ovšem tvrdí, že si za svými tvrzeními stojí, odvolává se na informace distribučních firem, že Spolchemie prodává hluboko pod cenou vysoce kvalitní, superčistý hydroxid draselný. Vedení Spolchemie považuje aktivity Arca Capital za nestandardní a poškozující dobré jméno chemičky, zvažuje proto, že podá trestní oznámení. Na dotaz, proč by Arca Capital chtěla poškozovat společnost, o jejíž ovládnutí usiluje, Procházka reagoval: „Osobně to vnímám tak, že se snaží firmu očernit v očích vlastníků.“ Arca Bohemia rozeslala před několika týdny dopisy majoritnímu vlastníku Spolchemie, České finanční a České konsolidační agentuře, ve kterých upozorňuje na údajné prodeje zboží pod cenou. Další dopis s obdobným obsahem došel i členům dozorčí rady a představenstvu chemičky. Česká finanční na dopis reagovala s tím, že celou záležitost prošetří, podobně odpověděla i dozorčí rada Spolchemie.

Čistší je špinavější.

Odborníci oslovení týdeníkem EURO upozorňují, že produkce nejčistšího KOH je z ekologického hlediska velmi obtížná, a tudíž i drahá. Vyrábí se totiž takzvanou rtuťovou technologií, která je notně nešetrná k životnímu prostředí, ale výsledný produkt je výrazně vyšší kvality, než jaké lze dosáhnout při použití ohleduplnější membránové technologie. Na šetrnější produkci již přešla většina světové konkurence Spolchemie. Odběratelé, kteří chtějí čistší surovinu, si tak musejí připlatit za ekologické zátěže, které vznikají při její výrobě. „V České republice platí tuto zátěž stát, respektive Fond národního majetku. Ten totiž uvolnil 1,5 miliardy korun na dekontaminaci zeminy v areálu závodu. Společnost, v níž má stát prostřednictvím České finanční majoritní podíl, si však není schopna pohlídat, aby se podstatná část zisků neztrácela v kapsách překupujících firem,“ tvrdí Jirounek. Švédská EKA Chemical AB uvažuje uzavřít vlastní produkci a vytvoření joint - venture se Spolchemií, na základě které by pouze kontrolovala marketingovou část celého řetězce.

Zastavená dcera.

Spolchemie v posledních letech masivně investuje, od roku 1990 utratila zhruba kolem 1,5 miliardy korun za opatření, která omezují vliv chemičky na životní prostředí. Firma například zrekonstruovala systém kanalizací, vybudovala, respektive zmodernizovala tři čistírny odpadních vod v areálu závodu. „Považuji investice do životního prostředí z významné části za dokončené, teď již budeme řešit spíše nějaké drobnosti,“ konstatoval šéf Spolchemie Procházka. Firmu nyní čeká investice do stavby nových provozů a modernizace současného zařízení. „V příštích zhruba čtyřech letech chceme tímto způsobem vynaložit kolem 700 milionů korun. Část budeme financovat z vlastních zdrojů, část pak z cizích, ty boudou převažovat,“ dodal Procházka. Spolchemie již investovala několik stovek milionů korun do nové výrobny nízkomolekulárních pryskyřic, kterou převedla na svoji stoprocentní dceřinou firmu Epispol. V listopadu 2004 začal zkušební provoz, zařízení představuje v oboru světovou špičku.
Spolchemie možná o část svého podílu ve firmě přijde, pokud uplatní svoji opci, získá desetiprocentní podíl v Epispolu japonská společnost Daidippon Ink Corporation (DIC), a to jako doplatek za poskytnutí licence. „Vedení Spolchemie nyní vyjednává s DIC o marketingovém zastoupení při prodeji pryskyřic. Japonci zatím opci na akcie neuplatnili,“ sdělil zdroj blízký vedení společnosti. Jirounek z firmy Arca Capital k tomu dodává: „Pokud by došlo k dohodě o marketingovém zastoupení, byla by podstatná část zisků odčerpána ve prospěch DIC. Podrobnosti dohody nejsou zatím známé, o výši ztrát se lze jen dohadovat. Při ročních tržbách kolem 750 milionů korun a maržích prodejce v řádu desítek procent mohou ztráty dosahovat stovek milionů korun ročně“.
Dobře informovaný zdroj týdeníku EURO sdělil, že Spolchemie má s akciemi Epispolu „odvážné plány“. Vedení ústeckého závodu si totiž hodlá vypůjčit u bank několik stovek milionů korun na výstavbu dalších provozoven a modernizaci zařízení, ručit za úvěr chce právě akciemi Epispolu. Jen hodnota nového technologického vybavení dceřiné společnosti se pohybuje někde na úrovni 700 milionů korun.

bitcoin školení listopad 24

Dvě hromady.

Představenstvo Spolchemie nemůže akcie dcery zastavit , aniž by transakci posvětili akcionáři chemičky. Představenstvo proto svolalo na 28. ledna mimořádnou valnou hromadu, na které mají vlastníci firmy rozhodnout, zda budou se zastavením akcií souhlasit. V lednu přitom zřejmě proběhnou dvě mimořádné valné hromady společnosti. Svolání té další považuje po představenstvu nový akcionář, společnost Arca Capital Bohemia. Zmíněná firma získala 21. prosince 2004 od Fondu národního majetku šest procent akcií Spolchemie, přičemž disponuje opcí na dalších šest a hlasovacími právy k dvanácti procentům akcií ústecké firmy. Přesný termín druhé mimořádné valné hromady není zatím znám.

Spor o akcie.

Majoritním vlastníkem Spolchemie je s 54 procenty Česká finanční (ČF), dcera České konsolidační agentury. Ta koncem září roku 1997 odkoupila 14,73 procenta akcií Spolchemie od firmy Foresbank. O tři měsíce později pak Česká finanční uzavřela s firmou smlouvu o prodeji dalších 39 procent akcií chemičky. Státní instituce však 12. ledna roku 2001 odstoupila od smlouvy o převodu 39 procent akcií Spolchemie. Na základě předchozí dohody by tak měla ČF převést akcie zpět na Fores (dříve Foresbank) a ten by měl vrátit peníze. Česká finanční si ovšem cenné papíry ponechala. Fores podal v červnu roku 2003 na státní instituci žalobu o uložení vydat akcie. Soud zatím o záležitosti nejednal. Stát dal již několikrát najevo, že chce prodat svůj majoritní podíl v ústecké chemičce, spor o 39 procent akcií však transakci komplikuje. „Z celkového podílu 54 procent akcií Spolchemie je 39 procentní podíl de iure majetkem Fores, neboť závazek ke zpětnému převodu z České finanční na Fores je smluvně zajištěn opcí,“ sdělil týdeníku EURO předseda představenstva Fores Jozef Kaán. Z informací, které má týdeník EURO k dispozici, vyplývá, že v posledních týdnech roku 2004 probíhala intenzivní jednání mezi společnostmi Fores a Českou finanční o urovnání sporu o akcie Spolchemie. Předběžná dohoda zní, že Fores zaplatí České finanční 400,5 milionu korun. Finančním partnerem pro transakci bude Via Chem Group. „Fores má uzavřenou exkluzivní smlouvu se společností Via Chem Group na dodání akcií Spolchemie. A to tím, že Via Chem je připraven akceptovat trojstranné řešení v rámci narovnání vztahů s Českou finanční,“ vysvětlil Kaán.
V praxi to znamená, že Via Chem zaplatí Foresu 400,5 milionu korun a ten převede peníze na účet České finanční. Státní agentura poté převede 54 procent akcií Spolchemie na Via Chem Group.
Zájem o 54 procent akcií má i firma Arca Capital Bohemia. Ta již podala nabídku na koupi nesporných 14,73 procenta, která drží v továrně Česká finanční. Informace týdeníku EURO říkají, že zástupci společnosti Arca a České finanční budou o možném prodeji akcií jednat v první polovině ledna.

  • Našli jste v článku chybu?