Ruský prezident Vladimir Putin předložil prezidentu Donaldu Trumpovi na summitu v Helsinkách návrh na nová odzbrojovací jednání a na snížení napětí ve východní Evropě. Napsal to americký server Politico s odvoláním na dokument, který si obstaral od ruských vládních úředníků. Bílý dům odmítl informaci komentovat, Moskva obvinila Washington z úniku důvěrných informací.
Podle serveru Politico jde například o návrh na prodloužení platnosti smlouvy o omezení jaderných zbraní, známé v USA jako Nový START a v Rusku jako START 3. Smlouvu, kterou prý Rusko navrhuje prodloužit o pět let, podepsali prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv v dubnu 2010 v Praze. Její platnost má skončit v roce 2021.
Moskva podle serveru Politico rovněž navrhuje potvrdit platnost dohody o zákazu raket středního doletu, kterou v roce 1987 dojednali vůdci USA a SSSR Ronald Reagan a Michail Gorbačov. Spojené státy obviňují Rusko, že smlouvu porušuje a Kongres loni schválil finance pro analogické odvetné kroky USA.
Dalším ruským návrhem je uzavřít dohodu zakazující rozmisťování zbraní ve vesmíru, napsal americký server. Oba státy jsou sice signatáři podobné dohody z roku 1967, ta se ale týká jen zbraní hromadného ničení.
Výlet do Trumptárie. Evropské spojence děsí nevypočítatelnost amerického prezidenta
Ruské návrhy se rovněž týkají rostoucí konfrontace ve východní Evropě, pokračuje Politico. Washington a Moskva by měly podniknout kroky k odvrácení incidentů při manévrech a zvýšit důvěru a transparentnost ve vojenské oblasti.
Obě země by měly zahájit konzultace expertů ohledně „destabilizujících“ druhů zbraní, které by mohly být předmětem odzbrojovacích rozhovorů. Ruský dokument navrhuje zahájit konzultace o „strategické stabilitě“ na úrovni náměstků ministrů zahraničí, které by se mimo jiné měly týkat Sýrie. Ve formátu 2+2 by měli jednat i ministři zahraničí a obrany obou zemí.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes na facebooku existenci ruských návrhů výslovně nepopřela. Vyzvala Spojené státy, aby „přestaly manipulovat výňatky z tajných dokumentů a setkání, včetně neexistujících“. Vytkla Washingtonu, že „nedokáže udržet v tajnosti ani obsah prezidentských rozhovorů“.
Dále čtěte: